Socrealizm w Warszawie i Berlinie. Wspólny mianownik?
W środę, 28 września, o godz. 18.00, w galerii plenerowej Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się wernisaż wystawy "Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa - Karl-Marx-Allee".












Warszawa ma swój MDM (Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa), Berlin - Karl-Marx-Allee (Aleja Karola Marksa). Obie dzielnice są sztandarowymi przykładami zespołów zabudowy, które całościowo - od kompozycji urbanistycznej poprzez formę architektoniczną aż do zdobnictwa i detali - zostały podporządkowane zasadom socrealizmu. Mimo iż zespoły te powstawały w różnych państwach to podobieństwa w kompozycji, formie architektonicznej, stylistyce i dekoracjach są uderzające, a niektóre elementy powtarzają się w niemal niezmienionej formie.
Wystawa jest częścią większego projektu "Tożsamość Miasta. Modernizm i Antymodernizm w powojennym dziedzictwie kulturowym". Prezentuje ona dziedzictwo architektoniczne socrealizmu na przykładzie dwóch wielkich realizacji: Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) w Warszawie i Karl-Marx-Allee (KMA) w Berlinie. Międzynarodowa, polsko-niemiecka ekspozycja, prezentowana była do 9 września w Deutsches Historisches Museum w Berlinie, gdzie cieszyła się dużą popularnością. Od 28 września do 27 listopada będzie można ją oglądać w Warszawie, na skwerze im. ks. Twardowskiego w ramach plenerowej galerii DSH.
Wystawie towarzyszy cykl spotkań "Socrealizm. Scenografia władzy" - w pierwszy weekend trwania wystawy (30 września - 2 października) jej tematykę przybliżą zwiedzającym varsavianiści, architekci, historycy i historycy sztuki, dziennikarze, socjolodzy (m.in. prof. Marta Leśniakowska, prof. Waldemar Braniewski, dr Piotr Osęka, Jarosław Trybuś). Program obejmuje nie tylko wykłady, ale także spacery po Muranowie i MDM-ie, wirtualne zwiedzanie m.in. Nowej Huty oraz pokaz filmowy.
Serdecznie zapraszamy!
ZOBACZ TAKŻE:
Socrealizm - trudne dziedzictwo, którym można się chwalić
Ruiny Warszawy na starych fotografiach
Architektura: sposób na skuteczną promocję
- Więcej o:
Industrializacja w Polsce
BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy
Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej
Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt
Dom Hai w warszawskim Wilanowie
Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO