Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs na budynek UWM. Tam będą uczyć się studenci z Olsztyna

red.

Nowy gmach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprojektuje DEDECO. Czy dzięki konkursowi architektonicznemu obiekt stanie się dumą miasta? Zobacz wszystkie nagrodzone propozycje.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie koncepcji kompleksu budynków dydaktycznych dla trzech wydziałów: Nauk Społecznych, Nauk Ekonomicznych oraz Prawa i Administracji. Nowe obiekty powstaną w sąsiedztwie al. Warszawskiej, naprzeciwko biblioteki uniwersyteckiej.

Konkursowi towarzyszyły liczne wątpliwości. UWM zerwał współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, a niektórzy twórcy zrezygnowali z udziału w rywalizacji, obawiając się m.in., że jak wynika z regulaminu, będą musieli nadzorować wykonanie projektu przez kogoś innego. Początkowo chęć udziału zgłosiło ponad 20 pracowni, ale ostatecznie swoje koncepcje nadesłało tylko sześć. Wśród nich zabrakło propozycji z zagranicy.

Najlepszy okazał się projekt pracowni DEDECO ze Szczecina. - Zaproponowaliśmy zespół budynków, raczej miasteczko akademickie, nie zaś jednobryłowego, anonimowego molocha uczelnianego - wyjaśnia Piotr Hofman, prezes firmy. - Budynki są dopasowane do ludzkiej skali i tworzą, wraz z istniejącą zielenią, założenie parkowe. Dziedzińce wewnętrzne będą natomiast ostoją spokoju i mają dać poczucie odizolowania od hałaśliwego zewnętrza.

Wizualizacja nowego gmachu UWM

Drugie miejsce zajęli olsztynianie. - Chcieliśmy pokazać Olsztyn jako miasto otwarte, prężne i pełne zieleni. Tym razem postawiłem na nowoczesną architekturę bez odniesień historycznych - wyjaśnia Tomasz Lella z pracowni PANTEL.

Trzecie miejsce zdobył projekt Pracowni Autorskiej Krzysztofa Kozłowskiego z Sopotu. Tuż za podium znalazła się olsztyńska spółka Sosak i Sosak Projekt.

Przewodniczący sądu konkursowego komentując wyniki stwierdził, że odetchnął z ulgą. - Jestem przekonany w stu procentach, że wybraliśmy dobrą pracę i niezły projekt - uważa Grzegorz Dżus. - Pewnie, że wolałbym, gdyby czołowe pracownie się nie wycofały, bo wtedy mielibyśmy szansę na najlepszy budynek akademicki w Polsce. Mimo wszystko, jeśli zwycięski projekt zostanie zrealizowany, to będzie najlepszy obiekt w Kortowie i dobra współczesna architektura.

 

źródło: Gazeta.pl


ZOBACZ TAKŻE:


Politechnika Lubelska buduje centrum architektury


Nowa siedziba Wydziału Rzeźby ASP


Dom z widokiem na niebo

Skomentuj:

Konkurs na budynek UWM. Tam będą uczyć się studenci z Olsztyna