Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fatamorgana - XV warsztaty architektoniczne OSSA

bec

W dniach 23-30.10.2011 odbędą się piętnaste warsztaty architektoniczne OSSA. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest "Fatamorgana", która stanowi punkt wyjścia dla analizy Warszawy jako miejsca niezrealizowanych wizji i projektów.

Warsztaty architektoniczne OSSA 2011
Warsztaty architektoniczne OSSA 2011
OSSA 2011

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury zaprasza na piętnaste warsztaty architektoniczne OSSA, które odbędą się w dniach 23-30 października w Warszawie. Tematem spotkania będzie "Fatamorgana"- hasło wywoławcze mające skłonić do próby zbadania przestrzeni stolicy pod kątem charakterystycznych dla niej zjawisk.

W warsztatach uczestniczyć będzie 110 studentów architektury z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy, którzy zostaną wyłonieni spośród osób, które nadeślą prace, popularnie nazywane "wstępniakami”, zmierzą się z fantomowym miastem. Warszawa jest bowiem miejscem niezrealizowanych wizji i projektów, a studenci przeanalizują możliwości ponownego ich wykorzystania.

Uczestnicy warsztatów będą podzieleni na dziesięć grup, na czele których stać będą tutorzy Zostaną nimi wybrani architekci z Polski i zagranicy, reprezentujący różne podejścia do projektowania, dzięki czemu wyniki tygodniowej pracy każdej z grup będą możliwie zróżnicowane.

OSSA 2011

Fatamorgana- tytuł warsztatów i ich hasło wywoławcze, według słownikowej definicji oznacza miraż złożony, tworzący wielokrotne, zmienne obrazy lub wytwór czyjejś wyobraźni. Kiedy patrzymy przez przymrużone powieki, zarówno w przyszłość, jak i przeszłość dostrzegamy niewyraźnie zarys - fatamorganę - potencjalny krajobraz miejski, jaki mógł, albo może się jeszcze wydarzyć. Fatamorgana może być omamem, złudzeniem, albo zjawiskiem optycznym powstającym na skutek załamania światła. Termin ten ma jeszcze jedno znaczenie: - czyż właśnie nie tak nasze umysły usiłują przybliżyć odległe wizje miasta?

Plany rozwoju miast cechuje zmienność wizji, niepewność ich realizacji i zróżnicowane kryteria oceny. Dodając do tego szybko zmieniającą się rzeczywistość oraz skomplikowaną przeszłość, otrzymujemy wielowarstwowy obraz nakładający się na istniejącą strukturę. Często obraz istniejący tylko w pamięci mieszkańców lub projekt funkcjonujący tylko w ich wyobraźni pojawia się tam, gdzie nie ma jeszcze nic albo powstało już coś zupełnie innego - jak fatamorgana. Wydaje się, że Warszawie, wciąż poszukującej swojej formy, to zjawisko można zaobserwować wyjątkowo często...

Warszawa jest fatamorganą, gdyż składa się nie tylko z warstwy materialnej - Warszawę tworzą wyobrażenia, pamięć wizji i możliwości rozwoju. Stolica ma już ponad 700 lat i wciąż się dobrze zapowiada. Gdzieś pomiędzy tym, co miało lub mogłoby powstać, a twardą i szorstką powierzchnią betonowej kostki, funkcjonują jej użytkownicy. Patrzenie na to miasto z zewnątrz przez pryzmat pocztówek, przewodników, opracowań statystycznych, czy przejażdżki taksówką z dworca na lotnisko mija się z celem. W wyobraźni i pamięci widzimy więcej Warszawy niż jesteśmy w stanie dostrzec za pomocą wzroku. Puste miejsca wciąż niezabudowanych placów wypełniają oczeiwania i tęsknoty.

To natężenie planów i emocji przez lata inspirowało wyobraźnie pisarzy i artystów, jak i architektów oraz urbanistów. Jeśli zdecydujemy się nie ignorować wszystkich tych niematerialnych warstw, to mamy szanse odkryć jej potencjał, zobaczyć inne możliwości. Tak jak w każdym kłamstwie ukryte jest ziarno prawdy, w niezrealizowanych możliwościach i nierealnych tęsknotach może znajdować się odpowiedź na pytanie, jaka ma być nasza Warszawa.

 

Chyba żadne inne polskie miasto nie może się mierzyć się ze stolicą jeśli oceniać ilość niezrealizowanych wizji. Wystarczy wymienić kilka z nich: plany lat '50 na Plac Na Rozdrożu, monumentalna dzielnica Piłsudskiego ze świątynią Opatrzności Bożej, liczne plany na Plac Defilad z lat '90 i obecnego wieku, projekt wystawy światowej z lat '30, po którym zostały tylko nazwy ulic na Saskiej Kępie czy też plan Pabsta. Lista niezrealizowanych idei wydaje się nie mieć końca. Obok wymienionych koncepcji istniał przecież także projekt wysp na Wiśle, kolejka liniowa, plany przekrycia Trasy Łazienkowskiej, "Góry dla Warszawy”, "Transfer” Jarosława Kozakiewicza, Ściana Zachodnia, liczne wieżowce w centrum miasta, zagospodarowanie terenów wokół Stadionu Narodowego, Port Praski...

Warszawa była i jest też polem eksperymentu, natężenie zmieniających się planów przez lata inspirowało architektów, urbanistów i artystów do rozwijania nawet pozornie najdziwniejszych pomysłów. Patrząc na te projekty widzimy miasto pełne atrakcji, w którym wszystko jest możliwe a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Celem organizatorów jest uświadomienie studentom, którzy wezmą udział w warsztatach, że głos artystów, kuratorów i działaczy społecznych jest istotny i dlatego warto angażować się w dyskusję na temat przyszłości miasta. Celem nie jest jednak stworzenie gotowych, konkretnych projektów, które miały by zostać zrealizowane, lecz przedstawienie młody adeptom architektury tego, jak pracują doświadczeni architekci oraz jakich narzędzi używają.

(na podstawie materiałów Organizatora warsztatów architektonicznych OSSA 2011)

W ramach tegorocznych warsztatów organizatorzy przewidzieli także szereg atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących zorganizowanych wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

Fatamorgany Warszawskie- wycieczka śladami niezrealizowanych wizji;
24 października (poniedziałek). Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia na: ossa2011wycieczka@gmail.com

Wykład architekta Or'a Etlinger'a;
24 października (poniedziałek) godz. 19; Duża Sala Doświadczalna Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ulica Hoża 69;

Wykład architekta Andreasa Angelidakisa;
25 października (wtorek) godz. 19:15; Duża Sala Doświadczalna Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, ulica Hoża 69;

Finisaż XV warsztatów architektonicznych OSSA 2011 odbędzie się w sobotę 29 października 2011 roku o godzinie 13-tej w Pawilonie Rzeźby na dziedzińcu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ulica Koszykowa 55. Uroczystość składać się będzie z prezentacji projektów powstałych podczas warsztatów oraz dyskusji z udziałem publiczności i zaproszonych panelistów.

 

Wstęp wolny. Wykłady w języku angielskim. Zapraszamy!

 

Więcej informacji na:

http://ossa2011.blogspot.com

 

ZOBACZ TAKŻE:

Rewitalizacja według studentów - OSSA 2009

Obudź miasto, tej! - czyli OSSA szturmuje Poznań

Skomentuj:

Fatamorgana - XV warsztaty architektoniczne OSSA