Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oscar Niemeyer. Wystawa w 104 urodziny architekta

red.

15 grudnia Oscar Niemeyer obchodzi swoje 104. urodziny. Z tej okazji gliwicki Wydział Architektury Politechniki Śląskiej otwiera wyjątkową wystawę poświęconą największemu dziełu Mistrza Modernizmu - Brasilii.

oskar niemeyer, niteroia, modernizm, architektura
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Niteroi (1991)
fot. Kadu Niemeyer/CORBIS

"Dla mnie sukces architekta polega właśnie na tym, że jak ktoś jego budynek zobaczy, to od razu mu przyjdzie do głowy, że w życiu czegoś takiego nie widział. Architektura ma być przygodą dla twórców i dla widzów. Ma ludzi zachwycać, zadziwiać, zaskakiwać" - mówił architekt w jednym z wywiadów. 15 grudnia nestor światowej architektury modernistycznej skończył 104 lata i mimo, że największe realizacje ma już za sobą, wciąż tworzy. Architekt początkowo kształcił się pod okiem Le Corbusiera, szybko jednak stworzył swój indywidualny styl, którego wyrazem są rzeźbiarskie formy budynków nowej stolicy Brazylii.

oscar niemeyer, brasilia, wystawa, brazylia

Gliwicka wystawa zaprezentuje fotografie tego niezwykłego miasta. Autorem zdjęć jest słoweński historyk architektury, Damjan Prelovšek. Prezentowane kadry stanowią impresję na temat poetyki i śmiałości rozwiązań architektonicznych. Betonowe bryły budynków uwiecznione przez Prelovšeka przywodzą na myśl monumentalne kompozycje abstrakcyjne.

W czasie wernisażu zaprezentowany zostanie także film dokumentalny "Oscar Niemeyer: Życie jest westchnieniem" ("Oscar Niemeyer: A vida é um sopro"), reż. Fabiano Maciel.

Plakat

Wernisaż: 12 grudnia 2011, godz. 17.00

Nowa Galeria Wydziału Architektury, ul. M. Strzody 10

bryla.pl patronuje wydarzeniu


ZOBACZ TAKŻE:

Nestor architektury nadal projektuje>>

Oscar Niemeyer - poeta architektury

Oscar Niemeyer i jego betonowa mandolina

Skomentuj:

Oscar Niemeyer. Wystawa w 104 urodziny architekta