Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podziel kwadrat - konkurs dla architektów

red

W większości konkursów architektonicznych projektanci nigdy nie spotykają się z tymi, dla których projektują. Konkurs "Podziel kwadrat" to projekt, w którym takie spotkanie jest kluczowe dla całego przedsięwzięcia. Do wygrania jest 5 tys. złotych

podziel kwadrat
podziel kwadrat
podziel kwadrat

Podłęże to niewielka miejscowość w gminie Niepołomice, niedaleko Krakowa. Od ponad dwóch lat działa tutaj niezwykły Dom Kultury Inspiro. W miejscowości, w której mieszka niewiele ponad 2000 mieszkańców, przez Inspiro tygodniowo przewija się blisko 400 osób!

Swoje miejsce w Inspiro znajdują zarówno pięcio- i sześciolatki, które na warsztatach uczą się o architekturze czy robotyce, gimnazjalne grupy teatralne i taneczne, a także studenci i dorośli biorący udział w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez DK Inspiro wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, czy krakowskim Muzeum Narodowym. Do malutkiego Podłęża przyjeżdżają ludzie z Wieliczki, Niepołomic i Krakowa.

podziel kwadrat

- Budynek nie jest przystosowany do naszych potrzeb. Dlatego chcemy go wymyślić na nowo - mówi dyrektorka DK Inspiro Beata Kwiecińska.

Stąd pomysł na "Podziel kwadrat" - ogólnopolski konkurs na aranżację przestrzeni DK Inspiro. Nie jest to jednak zwykły konkurs architektoniczny. Ambicja, entuzjazm i potencjał ludzi tworzących dom kultury to wyzwanie, z którym w ramach konkursu "Podziel kwadrat" zmierzą się projektanci.

- Siłą i największym atutem naszego domu są właśnie ludzie - mówi Kwiecińska - Codziennie korzystają z tej przestrzeni, żyją w niej. Mogą i chcą ją kształtować. Cieszę się bardzo, że projektanci spotkają się z dziećmi, rodzicami i wszystkim ludźmi, którzy codziennie korzystają z tego budynku.

To spotkanie będzie wyjątkowe - w połowie stycznia projektanci zakwalifikowani do II etapu konkursu wezmą udział w warsztatach projektowania partycypacyjnego. W warsztaty zaangażowana będzie od samego początku cała społeczność lokalna. Wśród tutorów prowadzących znajdą się między innymi Edyta Ołdak i Magda Jurek ze Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie", architekt Karol Langie ze Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, czy Marcin Mostafa z obsypanego międzynarodowymi nagrodami WWAA.

W Polsce projektowanie społeczne wciąż należy do rzadkości, podczas gdy w Europie inicjatywy takie jak "Podziel kwadrat" nie są niczym niezwykłym. Co do powiedzenia na temat przestrzeni mają jej użytkownicy interesuje nawet takich architektów jak słynny Norman Foster. Spektakularna rewitalizacja londyńskiego Trafalgar Square była poprzedzona kilku letnimi badaniami społecznych zachowań w przestrzeni placu.

Na naszym, podwórku samo słowo "partycypacja" staje się modnym, chwytnym sloganem, zazwyczaj jednak nadużywanym i nie przekładającym się na jakość prowadzonych wśród społeczności lokalnych projektów. Inicjatywa z Podłęża idzie pod prąd temu trendowi.

Prace wstępne zespoły projektowe mogą wysyłać do 5 stycznia. Warsztaty z udziałem lokalnej społeczności odbędą się 14 i 15 styczniaw Podłężu (zakwalifikowanym uczestnikom organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie). Główną nagrodę dla zwycięskiego projektu - 5 tys. złotych - ufundował Urząd Miasta i Gminy Niepołomice.

 

podziel kwadrat

 

CZYTAJ REGILAMIN >>>

Pozostałe informacje o konkursie znajdziecie na www.podzielkwadrat.pl

BRYŁA patronuje konkursowi "Podziel Kwadrat"

Skomentuj:

Podziel kwadrat - konkurs dla architektów