Instytut Awangardy zaprasza

aru

W weekend nietypowy wernisaż. Wystawę wizjonerskich prac Jana Głuszaka Dagaramy będzie można podziwiać w szklanym pawilonie Instytutu Awangardy, na szczycie bloku przy al. Solidarności w Warszawie. Polecamy!

Jan Głuszak Dagarama
Jan Głuszak Dagarama
Jan Głuszak Dagarama

Urodzony w Tarnowie Jan Głuszak Dagarama (1937 - 2000) był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej architektury futurologicznej - ostatniego płodnego nurtu modernizmu. Od początku lat 60. tworzył fantastyczne wizje architektoniczne i urbanistyczne. Projektował gmachy o kilkukilometrowej wysokości, miasta pływające na oceanie, czy - w późniejszym okresie - architekturę nomadyczną. Dedykował je, między innymi, miastu Nowy Jork, Moskwie, Tokio oraz Humanopolis - idealnemu miastu według własnej koncepcji. Konsekwentnie rozwijał swoje teorie urbanistyczne w traktacie architektoniczno-filozoficznym zatytułowanym De Labore Solis (Z trudu słońca). Tworzył tylko przez dwadzieścia lat, nękany chorobą psychiczną, przez którą musiał przerwać studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Wystawa w szklanym pawilonie Instytutu Awangardy, na szczycie bloku przy al. Solidarności w przekrojowy sposób ukazuje jego zainteresowania architekturą przyszłości. Składa się na nią kilkanaście prac wypożyczonych z Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz od osób prywatnych.

Wystawa Z trudu słońca jest epilogiem trwającego niemal dwa lata projektu Tarnów. 1000 lat nowoczesności - „Tysiącletnia opowieść o Tarnowie dobiega końca.”

 

JAN GŁUSZAK DAGARAMA

Z TRUDU SŁOŃCA

epilog wystawy Tarnów. 1000 lat nowoczesności

otwarcie

10.01.2012, 18.00

Instytut Awangardy

Aleja Solidarności 64 m. 118, Warszawa

kuratorzy:

Ewa Łączyńska-Widz, Dawid Radziszewski

 

Instytut Awangardy w Warszawie

zdjęcie: Jan Smaga (dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal)

O projekcie pawilonu Instytutu Awangardy, wybudowanym na ostatnim piętrze warszawskiego bloku czytajcie w albumie"101 najciekawszych polskich budynków dekady"

 

ZOBACZ TAKŻE:


Jan Głuszak Dagarama, architekt - wizjoner


Tarnów. 1000 lat nowoczesności


Makabryła: Gwiezdne Wojny w Tarnowie Mościcach


Skomentuj:

Instytut Awangardy zaprasza