Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

KWK PROMES w prestiżowej publikacji Ibelingsa - European Architecture since 1890

red

Pracownia KWK PROMES, jako jedyna współczesna pracownia z Polski, znalazła się w najnowszym albumie autorstwa Hansa Ibelingsa - holenderskiego krytyka architektury prowadzącego magazyn A10.

Hans Ibelings to holenderski krytyk i historyk architektury, kurator wystaw i redaktor naczelny angielskojęzycznego magazynu "A10" poświęconego europejskiej architekturze. Pisząc o niej od lat doszedł do wniosku, że zachodnia krytyka nie docenia należycie twórczości architektów z centralnej i wschodniej części kontynentu. Nadrobić te niedociągnięcia ma wydana niedawno książka "European Architecture since 1890".

To obszerna, przekrojowa pozycja omawiająca najciekawsze zjawiska tej dziedziny, stanowiąca przy okazję próbę odpowiedzi na pytanie czy istnieje coś takiego jak jedna, dająca się zdefiniować europejska architektura. Została uznana za jedno z najważniejszych architektonicznych wydawnictw ostatnich miesięcy.

W książce wymienionych jest około dwudziestu nazwisk polskich architektów i rodzimych pracowni. Katowicka pracownia KWK Promes jest jedynym polskim biurem opisanym w części dotyczącej architektury po 1989 roku. Według autora katowiczanie działają według zasady concept-follows-programme. - To prawda. W naszym przypadku gotowy projekt jest dopiero efektem pewnego procesu myślowego dotyczącego samej zasady organizacji przestrzeni. Staramy się znaleźć świeże spojrzenie na zagadnienia wydawałoby się już raz na zawsze ustalone - mówi kierujący pracownią Robert Konieczny. Ibelings wspomina m.in. o jego domu aatrialnym, wywracającym do góry nogami liczącą wieki tradycję budowania domów atrialnych.

Warto wspomnieć, że dom jednorodzinny autorstwa KWK PROMES znalazł się na okładce wydanego w grudniu przez Agorę albumu o polskiej architekturze pt. "101 najciekawszych polskich budynków dekady" - publikacja powstała pod okiem redaktor naczelnej serwisu Bryła Agnieszki Rumińskiej. Pośród ponad stu współczesnych polskich budynków znaleźć tam można trzy realizacje śląskiej pracowni: okładkowy dom w kształcie walca - dom typOwy, dom bezpieczny, a także wspomniany wyżej dom aatrialny.

okładka

Obie pozycje to nowości książkowe, które warto mieć na swojej półce, polecamy!

 

źródło: www.cjg.gazeta.pl, red

Zobacz także:

101 najciekawszych polskich budynków


Domy jednorodzinne architektów


Robert Konieczny buduje dom


Skomentuj:

KWK PROMES w prestiżowej publikacji Ibelingsa - European Architecture since 1890