Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ernst May, mistrz klasycznego modernizmu

fredka

Budynki projektu Maya zachowały się we Wrocławiu oraz na Śląsku do dziś. Muzeum Architektury przypomina twórczość wybitnego architekta. Wystawa potrwa do 17 czerwca 2012 r.

"Ernst May (1886-1970). Nowe miasta na trzech kontynentach"
Osiedle Ołtaszyn we Wrocławiu 1920-25. Zdjęcie ze zbiorów wystawy "Ernst May (1886-1970). Nowe miasta na trzech kontynentach"
Muzeum Architektury

Wystawa "Ernst May (1886-1970). Nowe miasta na trzech kontynentach" została przygotowana przez Deutsches Architekturmuseum Frankfurt i Muzeum Architektury we Wrocławiu.

To pierwszy zrealizowany w tak dużej skali międzynarodowy pokaz twórczości Ernsta Maya (1886-1970) - architekta i urbanisty, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli klasycznego modernizmu na świecie. Od marca do czerwca 2012 roku wystawa gości we wrocławskim Muzeum Architektury. To pierwsza okazja, by zobaczyć w Polsce bogaty dorobek Ernsta Maya, począwszy od datowanego na około 1910 rok niemieckiego ruchu miast-ogrodów, przez erę Nowego Budownictwa i lata budowy epoki cudu gospodarczego, aż po upadek wielkich osiedli, zaczynający się w Europie w połowie lat 60-tych XX wieku. W wyniku działalności Ernsta Maya w Związku Radzieckim i jego emigracji w 1933 roku do Afryki, obszar oddziaływania jego idei architektonicznych i urbanistycznych objął wiele odległych od siebie części świata, krajów o różnych systemach politycznych i zróżnicowanych społecznie.

Miejsce, w którym pierwszy w Polsce pokaz twórczości Ernsta Maya jest prezentowany, zostało wybrane nieprzypadkowo. W latach trzydziestych XX wieku Wrocław był jednym z bardziej znaczących ośrodków modernizmu w Europie. Ernst May jako dyrektor spółki użyteczności publicznej do spraw budowy mieszkań Schlesische Heimstätte we Wrocławiu, odcisnął zdecydowane piętno na budowie mieszkań i osiedli regionu w tym czasie. Liczne budynki projektu Maya we Wrocławiu oraz na Śląsku zachowały się do dziś.

Osiedle Ołtaszyn we Wrocławiu 1920-25

Tutaj rozwinął także idee decydujące dla jego późniejszej międzynarodowej działalności. Po wyjeździe z Wrocławia, jako radca budowlany Frankfurtu, opracował głośny i ceniony przez architektów na całym świecie eksperyment "Nowy Frankfurt", ambitny program będący odpowiedzią na ekonomiczny kryzys lat dwudziestych XX wieku, a zakładający stworzenie nowatorskiego i dostosowanego do potrzeb powojennego społeczeństwa modelu miejskiego budownictwa mieszkalnego.

Na wystawie zostaną zaprezentowane uporządkowane chronologicznie etapy twórczości Ernsta Maya: od najwcześniejszego okresu, przez działalność na Śląsku, we Frankfurcie, w Moskwie i Afryce, po Niemcy Zachodnie okresu powojennego. Chronologicznemu układowi wystawy towarzyszyć będą obszerniejsze omówienia najważniejszych idei i koncepcji architekta, jak system miast-satelitów, funkcjonalna zabudowa linijkowa, prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym, oraz ich oddziaływanie na twórczość późniejszych architektów.

Kiosk, ul. Karmelkowa, Wrocław, pro. Ernst May

Kiosk, ul. Karmelkowa, Wrocław, proj. Ernst May

Wystawa zajmuje powierzchnię ok. 850 m2. Działalność Maya została udokumentowana poprzez współczesne fotografie architektury, oryginalne rysunki i plany, fragmenty filmów archiwalnych, jak również historyczne i nowe modele. Niewątpliwą atrakcją będzie wierna rekonstrukcja słynnej frankfurckiej kuchni oraz oryginalne meble z frankfurckich domów osiedlowych. Obiekty zostały uzupełnione tablicami z tekstami objaśniającymi.

BRYŁA objęła wystawę oraz towarzyszący jej bogato ilustrowany katalog patronatem medialnym. Serdecznie zapraszamy do Muzeum Architektury!

WYKŁADY TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:

26 kwietnia, godz.17.00

Wanda Kononowicz "W drodze do funkcjonalnego Nowego Frankfurtu. Ernst May we Wrocławiu (1919-1925)"

Wolfgang Voigt "Jak Ernst May został modernistą - dom własny Maya i Nowy Frankfurt 1925-1930"

18 maja, godz.17.00

Claudia Quiring "Od Śląska do Związku Radzieckiego. Ernst May i jego współpracownicy"

Wolfgang Pehnt "Nowy człowiek i Stary Adam. O ludzkim obrazie Nowego Budownictwa"

25 maja, godz.17.00:

Beate Stortkuhl "Ernst May. Schlesische Heimstatte a kształtowanie podmiejskiego krajobrazu kulturowego na Śląsku"

Bogna Ludwig "Działalność spółki Schlesische Heimstatte pod kierunkiem Ernsta Maya na terenie Wałbrzyskiego Okręgu Przemysłowego"

więcej na: www.ma.wroc.pl

Skomentuj:

Ernst May, mistrz klasycznego modernizmu