Mieszkaniowy eksperyment we Wrocławiu. Powiedzie się?
W modernistycznym hotelu powstaną mikroskopijne kawalerki na sprzedaż - najmniejsze o metrażu 12 m kw., największe nieco ponad 20 m kw.
- Zainspirował nas Student's Castle w Manchesterze, angielski model kameralnych mieszkań studenckich, który chcemy przetestować we Wrocławiu - tłumaczy Tomasz Majda z Dolnośląskich Inwestycji, pomysłodawcy przedsięwzięcia. - Pomysł jest kontrowersyjny, bo przecież nikt na stałe nie chce mieszkać na 12 metrach, ale na studiach, gdy mieszkanie służy jako "przechowalnia", to powinno wystarczyć.
170 tzw. kawalerek powstanie w budynku dawnego, nieużytkowanego od lat Hotelu Asystenta na Wybrzeżu Pasteura, który Dolnośląskie Inwestycje odkupiły od Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tomasz Supron, prezes zarządu programu "Starter", w ramach którego powstają kawalerki, przekonuje, że na 12 m kw. bez trudu można zaaranżować funkcjonalne mieszkanie. - Tak naprawdę zabraknie w nim tylko pralki, ale pralnię stworzymy osobno. Będą tam niewielka łazienka z natryskiem, aneks kuchenny z lodówką i kuchenką z dwoma palnikami, łóżko i biurko - wylicza.
Najtańszą kawalerkę będzie można kupić już za 97 tys. zł. Pierwsi mieszkańcy w Hotelu Asystenta mają pojawić się w styczniu przyszłego roku.
Jeśli "Starter" wypali, Dolnośląskie Inwestycje chcą przy Hotelu Asystenta wybudować kolejne mieszkania (w sumie me być ich 700), a także dyskotekę, kręgielnię i bilard. - Niewykluczone, że w drugim etapie mieszkania będą większe. Ogranicza nas jedynie wielkość piętra, czyli 250 m kw. Ale zanim to nastąpi, chcemy sprzedawać pomysł na życie na 12 metrach - zapowiada Supron.
Myślicie, że eksperyment zakończy się powodzeniem? Zagłosujcie w naszym sondażu (poniżej)
Michał Wilgocki
czytaj więcej: wroclaw.gazeta.pl
ZOBACZ TAKŻE:
Modernistyczne cudo z Wrocławia
Fotogaleria dnia: otwarto willę Tugendhatów
Fotogaleria dnia: Dworzec Warszawa Stadion
Brutal Poland od Zupagrafika. Poczytaj i złóż 9 modeli obiektów z PRL-u
Repliki ławek z lat 60. stanęły w centrum Warszawy. Powrót dobrego, polskiego wzornictwa
Ustroń Zawodzie - sanatorium, piramidy i wyjątkowa architektura
Wiata nad wejściem na peron Warszawa Śródmieście WKD zabytkiem
Najpiękniejsze polskie kościoły lat powojennych
Hostel A&O Wola w dawnym biurowcu Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka
Przyczółek Grochowski - osiedle utopia Zofii i Oskara Hansenów
Restauracja Albatros w Augustowie. Była jednym z najnowocześniejszych obiektów gastronomicznych w regionie