Pomnik ofiar w Smoleńsku - wyniki konkursu
Rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski i grafik Dariusz Komorek są autorami zwycięskiego projektu pomnika ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154, który ma stanąć w Smoleńsku.
Wyniki konkursu ogłoszono podczas konferencji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku koło Radomia. Druga nagroda trafiła w ręce zespołu: Jeremi T. Królikowski, Krzysztof Ozimek, Mateusz Ozimek i Jan Mazur, a trzecia do Tomasza Tomaszewskiego.
- Zwycięski projekt odgradza miejsc katastrofy od drogi. Ma też szereg pęknięć co daje wycinkowy kontakt z miejscem samej katastrofy - opowiada prof. Marek Budzyński.
Według założeń projektantów przebieg muru jest zapisem kierunku ostatniej fazy przemieszczania się samolotu - ze wschodu na zachód. Czarny mur o żałobnym, cmentarnym charakterze stanowi jednoczenie granicę dzielącą przestrzeń na część sakralną (teren, na którym rozproszone były szczątki) oraz publiczną w obrębie której znajdują się dwie prostopadłe do siebie drogi, a w tle ogrodzenie lotniska. Dochodząc do miejsca zetknięcia się dróg, na murze znajdują się inskrypcje ofiar katastrofy oraz godło. Tu napotykamy na szeroką przerwę w murze. W jej świetle, w płaszczyźnie poziomej, na terenie sacrum, usytuowany jest plac. Jego czarna płaszczyzna, z delikatnym reliefem, jest miejscem kontemplacji, milczenia i ciszy. Ostatni fragment mury kończy się nagle.
czytaj więcej o werdykcie: www.radom.gazeta.pl
Statua Wolności - symbol USA i jeden z największych posągów na świecie
Pomnik w Lesie Szpęgawskim pamięci ofiar zbiorowych egzekucji. Betonowy las skłania do refleksji
Mieszkańcy zdecydowali. Pomnik jednorożca w Łodzi zostaje na swoim miejscu
Nizio Design International - najważniejsze realizacje i projekty
Wieża Eiffla - mniej znana historia symbolu Paryża [IKONY ARCHITEKTURY]
Tak będzie wyglądał pomnik Bitwy Warszawskiej 1920 autorstwa Nizio Design International. "To symbol odwrócenia biegu historii" [WIZUALIZACJE]
Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920. Mirosław Nizio przygotował zwycięski projekt [WYNIKI KONKURSU]
Chorwacja: ostatnie szaleństwo Tito. Pomnik Petrova Gora [CZERWONY URBEX]