Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomnik ofiar w Smoleńsku - wyniki konkursu

red

Rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski i grafik Dariusz Komorek są autorami zwycięskiego projektu pomnika ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154, który ma stanąć w Smoleńsku.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas konferencji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku koło Radomia. Druga nagroda trafiła w ręce zespołu: Jeremi T. Królikowski, Krzysztof Ozimek, Mateusz Ozimek i Jan Mazur, a trzecia do Tomasza Tomaszewskiego.

30.303.2012 ORONSKO K. RADOMIA , I NAGRODA , ZWYCIESKI PROJEKT POMNIKA OFIAR KATASTROFY PREZYDENCKIEGO TU - 154 . AUTORAMISA ANDRZEJ SOLYGA , DARIUSZ SMIECHOWSKI I DARIUSZ KUMOREK .  WYNIK KOKURSU NA PROJEKT POMNIKA W SMOLENSKU OGLOSZONY PODCZAS KONFERENCJI CENTRUM RZEZBY POLSKIEJ W ORONSKU . FOT. ANNA AJRECKA / AGENCJA GAZETA DLORA strony lokalne GW - RadomWydarzenia SLOWA KLUCZOWE: SMOLENSK POMNIK ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLORA strony lokalne GW - RadomWydarzenia

- Zwycięski projekt odgradza miejsc katastrofy od drogi. Ma też szereg pęknięć co daje wycinkowy kontakt z miejscem samej katastrofy - opowiada prof. Marek Budzyński.

Według założeń projektantów przebieg muru jest zapisem kierunku ostatniej fazy przemieszczania się samolotu - ze wschodu na zachód. Czarny mur o żałobnym, cmentarnym charakterze stanowi jednoczenie granicę dzielącą przestrzeń na część sakralną (teren, na którym rozproszone były szczątki) oraz publiczną w obrębie której znajdują się dwie prostopadłe do siebie drogi, a w tle ogrodzenie lotniska. Dochodząc do miejsca zetknięcia się dróg, na murze znajdują się inskrypcje ofiar katastrofy oraz godło. Tu napotykamy na szeroką przerwę w murze. W jej świetle, w płaszczyźnie poziomej, na terenie sacrum, usytuowany jest plac. Jego czarna płaszczyzna, z delikatnym reliefem, jest miejscem kontemplacji, milczenia i ciszy. Ostatni fragment mury kończy się nagle.

 

czytaj więcej o werdykcie: www.radom.gazeta.pl

Skomentuj:

Pomnik ofiar w Smoleńsku - wyniki konkursu