Coś, które nadchodzi

red.

Architektura XXI wieku w wydaniu książkowym

Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku
Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku
Fundacja Bęc Zmiana

Częściej lub rzadziej każdy z nas myśli o przyszłości. Rzecz jasna, nasze rozmyślania koncentrują się głównie wokół spraw, które dotykają nas bezpośrednio i mają decydujący wpływ na nasze życie. A jak to jest z architekturą? Bez wątpienia, większość osób odwiedzających tę stronę zwraca uwagę na otaczający ich krajobraz, zastanawia się dlaczego wygląda i funkcjonuje tak a nie inaczej. Czy za 10, 20 albo 50 lat zmieni się coś, co wpłynie na przestrzeń, której jesteśmy użytkownikami i odbiorcami? Jak ta zmiana wpłynie na nas?

Być może już niedługo zagadnienia związane z architekturą przestaną interesować garstkę "wybrańców", a staną się ważnym elementem w dyskusji społecznej, gdyż wbrew pozorom, wszyscy mamy wpływ na to co dzieje się wokół nas. We wstępie książki Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku czytamy, że "pustka/próżnia to słowa klucze dla opisania dzisiejszej sytuacji, przeczuwania/projektowania przyszłości". Czym tę pustkę wypełnimy? Tego, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale dzięki lekturze tej książki zdobędziemy niezbędne narzędzia, aby o niej dyskutować.

Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku

Oficjalna premiera książki Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku, odbyła się podczas finisażu wystawy pod tym samym tytułem, zorganizowanej w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Publikacja nie tyle uzupełnia wystawę, co rozwija poszczególne jej wątki. Fundacja Bęc Zmiana oddała do rąk czytelników kompendium tekstów dotyczących przyszłości architektury w szerszym planie społecznym. Całość pogrupowana w kilku blokach tematycznych ("Architektura społeczeństw", "Architektura wyobraźni i czasu", "Architektura miast", "Przyszłość w postulatach") zawiera analizy, refleksje, postulaty, scenariusze przyszłości, rozmowy z ekspertami z różnych dziedzin oraz wypowiedzi architektów i dizajnerów, które wpisują się w nurt publicystycznej debaty o kondycji naszego globu. Jedna z części publikacji, została poświęcona polskiej stolicy. Rozdział "Architektura w próżni. Warszawa" ukazuje współczesne oblicze miasta, które odzwierciedla całość stosunków kulturalnych, politycznych i społecznych panujących, nie tylko w Warszawie, ale i w całym kraju.

Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku.

Wśród autorów tekstów znaleźli się m. in.: Bielecki, Borowski, BudCud, Budzyński, Bendyk, Beylin, Cichocki, Cohen, Cymer, Czeredys, Czyżewski, Dominik, Erbel, Fijałkowski, Filiciak, Foucault, Gdula, Gomulicki, Grosz, Happach/Happach, Jay, Jędruch/Leśniak-Rychlak, Krajewski, Kuciewicz/Gancarczyk, Kucza-Kuczyński, Kusiak, Kwietowicz, Laskowski, Leder, Lewicki/Łatak, London, Miesto, Murawski, Nawratek, Piątek, Rodrik, Rudnicka, Rutkowski, Skalska, Staniszkis, Stelmach, Szczęsny, Szlendak, Tarkowska, Tournikiotis, Trammer, Trybuś, Vidler, Walzer, Wasilkowska, Wiśniewski, Wojciechowski, WWAA, Wygnański, Zaremba, Żwirek, +48

 

Coś, które nadchodzi. Architektura XXI wieku

redakcja: Bogna Świątkowska

współpraca redakcyjna: Grzegorz Piątek, Magda Roszkowska

zespół redakcyjny: Arek Gruszczyński, Ela Petruk

tłumaczenia: Emilia Bulman, Jo Harper, Marek Jarosz, Łukasz Mojsak, Małgorzata Nowicka

korekta: Paulina Sieniuć Anna Hegman, Mariusz Sobczyński

projekt graficzny i skład: Tomasz Bersz (berszmisiak.com)

skład: Gosia Gąsiorowska

wydawca: Fundacja Bęc Zmiana

czytaj więcej: http://architekturaxxi.info

 

ZOBACZ TAKŻE:


Nadchodzi Architektura XXI wieku


Ostatnia okazja, żeby zobaczyć 'coś, które nadchodzi'


Bęc na Ursus!

Skomentuj:

Coś, które nadchodzi