Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stadion Narodowy vs Stadion X-lecia

red

Kilka dni przed rozpoczęciem Euro 2012 odbędzie się spotkanie zatytułowane "W cieniu stadionu". Fundacja Architektury i BWA Warszawa zaprasza do refleksji nad historią, funkcją i formą Stadionu X-lecia oraz nowego Stadionu Narodowego.

29.06.2010 WARSZAWA , STADION NARODOWY . FOT. FILIP KLIMASZEWSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: SPORT STADION EURO 2012 MIASTO PANORAMA
Stadion Narodowy w Warszawie (dziś PGE Narodowy)
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta

Podczas dwóch wykładów przygotowanych przez FA będzie można poznać przedwojenną historię terenu, na którym zbudowano oba stadiony, zobaczyć kroniki filmowe i zdjęcia z V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. W czasie skierowanych do dorosłej publiczności wykładów w ogrodzie Domu Funkcjonalnego na Saskiej Kępie w Warszawie (ul. Jakubowska 16/3) odbywać się będą warsztaty architektoniczne dla najmłodszych "Mali architekci na start!”.

Spotkanie odbędzie się 2 czerwca 2012 r.

godz. 16.

Paweł Giergoń

„Stadion X-lecia i inne obiekty sportowo-rekreacyjne powojennej Warszawy”

Stadion X-lecia w Warszawie

źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stadion X-lecia, autorstwa Jerzego Hryniewieckiego, Marka Leykama oraz Czesława Rajewskiego, budowano jako główną arenę V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Jego nowoczesna bryła dzięki zastosowaniu innowacyjnych inżynieryjnych rozwiązań współgrała z otoczeniem pobliskiego Parku Skaryszewskiego. Eliptyczną arenę i wpisaną w koło nieckę utworzono w konstrukcji ziemnej, uzyskując opływowy kształt terenu. Jednak z powodu tempa budowy i braków materiałowych stadion szybko okazał się archaiczny. Plany jego modernizacji w latach 70. uniemożliwił brak funduszy. Późniejsze zlokalizowanie na stadionie największego bazaru Europy dodatkowo osłabiło jego wymowę architektoniczną. Po 1989 roku stał się on zarówno ikoną starego systemu, zmiany ustrojowej, jak i dzikiego kapitalizmu.

Godz. 17.00

Katarzyna Kucharska

„Stadion X-lecia, arena V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów”

Dekoracje w Warszawie z okazji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów

źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stadion X-lecia był bohaterem sezonu wakacyjnego 1955 roku. Jego inauguracja odbyła się w trakcie V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów - zlotu młodych komunistów z całego świata. Warszawę poddano przyśpieszonej modernizacji. Uprzątnięto powojenne gruzowiska, wybielono ściany kamienic, zainstalowano nowe oświetlenie, z centrum wywieziono bezdomnych i prostytutki. Uczyniono wszystko, by stolica wyglądała jak metropolia! Niewyremontowane ruiny kamienic zasłonięto dekoracjami przygotowanymi przez grupę dwudziestu plastyków. Najgłośniej komentowano wykonany przez Wojciecha Fangora i Henryka Tomaszewskiego fryz o długości 500 metrów, który ustawiono przy ul. Marszałkowskiej, żeby maskował pustą pierzeję placu Defilad. Nowoczesne projekty szokowały mieszkańców stolicy, stanowiąc przeciwieństwo mdłych stalinowskich proporców, którymi zazwyczaj zdobiono miasto. Dekoracje przygotowane na czas Festiwalu przełamały „socrealistyczny sztafaż”. Z perspektywy historii są nawet ważniejsze niż komentowana głośno wystawa w Arsenale.

Spotkanie jest imprezą towarzyszącą wystawie Adama Adacha „Reprezentacja” w BWA Warszawa i wystawie „(Miasto). Masa. Maszyna” w Galerii Asymetria.

 

ZOBACZ TAKŻE:


Najlepsze stadiony świata


Stadion Narodowy oczami Boskiego[FILM]


Stadion Narodowy: Bryła czy Makabryła Roku?

Skomentuj:

Stadion Narodowy vs Stadion X-lecia