Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Universam do rozbiórki, czy słusznie? [sondaż]

warszawa.gazeta.pl

Universam Grochów na warszawskiej Pradze jest dla wielu kultowym miejscem. Dziś już wiadomo, że jego dni są policzone

Universam na Grochowie
Universam na Grochowie
Fot. Mateusz Baj/ Agencja Gazeta

Universam przy Rondzie Wiatraczna został oddany do użytku w 1977 r. Był wtedy tak nowoczesny jak dziś Arkadia czy Złote Tarasy. Było to pierwsze centrum handlowo-usługowe w Warszawie z megasamem spożywczym, barem szybkiej obsługi, oddziałem PKO, punktem usług fotograficznych, kioskiem i kwiaciarnią. Na piętrze mieściły się sklepy gospodarstwa domowego, spółdzielnia krawiecko-kuśnierska, pralnia, sala bankietowa i zakład fryzjerski. Obiekt przez ponad 30 lat dorobił się wielu wielbicieli.

Universam na Grochowie

Jednak jego czas właśnie dobiega końca. Bogusław Różycki, prezes WSS "Społem" Praga-Południe przyznał ostatnio, że rozbiórka Universamu jest nieunikniona. - Zbudujemy tu apartamentowiec, ale dwie kondygnacje będą na usługi. Wyprowadzki i rozpoczęcie budowy to jeszcze ok. 2,5 roku - mówił. Ale przyznaje też: - Mimo że Universam został w innej rzeczywistości, to sentyment jest ogromny. Niestety, ekonomia dyktuje rozbiórkę. Coś na pamiątkę zostawimy. Rzeźba panny z fontanny stanie w nowej lokalizacji. Postaramy się zachować neony. Ale czy przy demontażu nie rozsypią się ze starości? - zastanawiał się.

Według Cezarego Polaka, dziennikarza i znawcy Grochowa budynek faktycznie ma przestarzałą konstrukcję i jego zburzenie jest uzasadnione, ale niekoniecznie będzie to zmiana na lepsze. Już teraz architektura wokół ronda Wiatraczna jest zepsuta przez wyrastające jak grzyby po deszczu bloki.

czytaj więcej: warszawa.gazeta.pl


ZOBACZ TAKŻE:

Legia: parking zamiast zabytku

Rozbierają CIECha

"Tu było, tu stało" zapomniane miasto

Skomentuj:

Universam do rozbiórki, czy słusznie? [sondaż]