Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ultra Architects uratują kolejne bloki

Michał Wybieralski/poznan.gazeta.pl

Zdarzyło się coś, co do tej pory było tylko sennym marzeniem kilku wojujących estetów. Władze Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przed remontem bloku, sięgnęły po radę zawodowych architektów!

- Jeden z naszych mieszkańców krytykował dotychczasową kolorystykę bloków po termomodernizacji. W zamian zaproponował konkurs na projekt odnowy bloków - relacjonuje Michał Tokłowicz, wiceprezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Chcieliśmy go zorganizować wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ale przerosły nas koszty konkursu. Przy tej okazji nawiązaliśmy jednak współpracę z pracownią Ultra Architects, która przygotowała projekt termomodernizacji trzech bloków.

Projektanci z Ultra Architects zasłynęli m.in. z termomodernizacji bloku na pl. Waryńskiego na Ogrodach. Budynek zaprojektowany przez prof. Jana Węcławskiego pod koniec lat 50. to cenny przykład powojennego modernizmu. Architekci nie pozwolili go zniszczyć styropianem i upaćkać pastelowymi kolorami. Przygotowali projekt remontu zachowujący oryginalną kolorystykę budynku i eksponującą jego detale. Realizacja znalazła się w albumie "101 najciekawszych polskich budynków dekady" wydanym przez serwis BRYLA.pl.

Teraz Ultra Architects przygotowali projekt modernizacji trzech bloków stojących na os. Chrobrego (nr 25, 26 i 27). - Odwołujemy się do ich oryginalnego rozkładu barw. Frontowa i tylna elewacja będą jasne, szczytowe ściany ciemniejsze. Kolor wprowadzamy jedynie na płytach obudowujących balkony - opisuje Marcin Kościuch z Ultra Architects. - Oryginalne elewacje bloków wykonano w technice mozaiki. Nawiązaliśmy do tego projektując czcionkę, którą na ścianach szczytowych zostaną wymalowane numery budynków. Motyw mozaiki wraca też na obudowie balkonów.

Architekci inspirowali się malarstwem Ryszarda Winiarskiego, który łączył naukę ze sztuką. W swoich pracach wykorzystywał m.in. teorię przypadku, gier, statystykę. O wyglądzie jego obrazów decydowały m.in. wyniki rzutów kostką do gry. Do podobnej zabawy architekci zaproszą mieszkańców bloku. - Chcemy, by mozaiki na ich balkonach też były wynikiem rzutów kostką. One będą decydować, które pola mają być kolorowe, a które białe. Materiały do mozaiki będą pochodzić z odpadów po cięciu płyt do obudowy balkonów - tłumaczy Kościuch.

Obudowy balkonów zasłonią też różnokolorowe doniczki, tak że z zewnątrz widać będzie tylko kwiaty. Natomiast w miejscu dawnych zsypów pojawią się dodatkowe windy dla niepełnosprawnych.

Projekt przygotowany został we współpracy z mieszkającym w Poznaniu Hiszpanem Davidem Navarro, grafikiem ze studia Zupagrafika. Navarro jest zafascynowany polskimi blokami, zaprojektował nawet gadżet - wycinankę przestawiającą blok na Ratajach.

OSIEDLE CHROBREGO

Ultra Architects

Pierwszy z bloków zostanie wyremontowany w sierpniu przyszłego roku, kolejne w następnych latach. - Podoba mi się nowa koncepcja termomodernizacji zaproponowana przez Ultra Architects, szczególnie wykorzystanie mozaiki znanej z wielkiej płyty - mówi wiceprezes Tokłowicz. - Jeśli wyremontowane bloki zyskają uznanie mieszkańców, będziemy chcieli kontynuować współpracę z tymi architektami i w podobny sposób modernizować kolejne bloki. A zostało nam jeszcze sporo budynków do odnowienia.

WSZYSTKIE WIZUALIZACJE>>>

źródło: poznan.gazeta.pl

Skomentuj:

Ultra Architects uratują kolejne bloki