Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dobry projekt domu za złotówkę? To możliwe!

wroclaw.gazeta.pl

W ramach zorganizowanego konkursu "Nowe domy przysłupowe", architekci nadesłali ponad 80 prac. Najlepsze z nich będą sprzedawane za 1 zł osobom, które chcą się budować. Dzięki temu być może przetrwa tradycyjna dla Dolnego Śląska architektura

Domy przysłupowe są charakterystycznym elementem krajobrazu Dolnego Śląska. Elżbieta Lech-Gotthardt jest właścicielką jednego z takich domów. Kiedy wieś, w której mieszkała - Wilgancice Żytawskie - musiała zostać zlikwidowana ze względu na rozszerzanie się kopalni Turów, właścicielka zdecydowała, że w całości przeniesie dwój dom do Zgorzelca.

Swój dom ochrzciła nawet mianem "domu kołodzieja". Taką samą nazwę nosi założona przez nią organizacja, która za główny cel obrała sobie walkę o przywrócenie tego typu architektury na Dolnym Śląsku. Stąd wziął się pomysł na zorganizowanie konkursu, w którym architekci projektowali nowocześnie i funkcjonalnie, ale wzorując się na tradycyjnym budownictwie.

W rejonie Dolnego Śląska jest obecnie ok. 600 domów przysłupowych. Tylko 1/3 z nich jest wpisana do rejestru zabytków, to oznacza, że większość z nich może w każdej chwili zostać zburzona przez ich właścicieli.

- Gdy pod Śnieżką stoi chata zakopiańska, to nie jest fajne. Dla naszego regionu charakterystyczne są domy przysłupowe. Dlatego chcemy przekonać ludzi do takiego budownictwa - mówi Elżbieta Lech-Gotthardt, prezes Stowarzyszenia "Dom Kołodzieja". - Zrobiliśmy ten konkurs, by zapanować nad przestrzenią, która nas otacza, pobudzić do myślenia, przekonać, by ludzie nie zachwaszczali architektury.

Organizatorzy konkursu zamierzają przygotować projekty budowlane, które następnie będą oferować osobom chcącym wybudować przysłupowy dom na Dolnym Śląsku. Cena projektu wyniesie tylko 1 zł. Zadbano też o preferencyjne kredyty. Dla osób chcących zbudować dom specjalną ofertę przygotował Łużycki Bank Spółdzielczy.

Projekty budowlane mają być gotowe w połowie przyszłego roku. Informacje na ten temat będą dostępne na stronie nowedomyprzyslupowe.pl

 

 

tanie projekty domów

 

ZOBACZ PROJEKTY ZA ZŁOTÓWKĘ>>>

 

Więcej na wroclaw.gazeta.pl

Skomentuj:

Dobry projekt domu za złotówkę? To możliwe!