Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska [wyniki konkursu]

red

Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska zaprojektuje Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, jednak zwycięskiej pracy nie wybrano jednogłośnie

Projekt Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska autorstwa Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni.
Projekt Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska autorstwa Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni.

Konkurs na projekt Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska został zorganizowany przez spółkę Forum Radunia, która przeprowadza jedną z największych inwestycji ostatnich lat w Gdańsku. Już w 2020 r. powstanie kompleks Forum Radunia, który zajmie powierzchnię liczącą ok 60 tys. m kw. To właśnie w ramach tego projektu zabudowane zostaną trzy hektary w centrum Gdańska. Powstanie galeria handlowa, powierzchnie biurowe, kino oraz podziemny parking. Zbudowany zostanie też budynek Centrum Dziedzictwa Historycznego.

Wyniki konkursu architektonicznego zostały ogłoszone na początku grudnia. Zwyciężyła propozycja gdyńskiej pracowni Studio Architektoniczne Kwadrat (zobacz wizualizacje). W sumie w konkursie rywalizowało 10 biur (wybrane prace w GALERII):

Bulanda Mucha Architekci,

E + N z Danii,

Grupa 5 Architekci,

Konior Studio,

Kuryłowicz & Associates,

L35 z Barcelony,

Fort, Schleiffer,

Kwadrat,

Sud Architekt

Przyznano także trzy wyróżnienia, które otrzymały biura: Przedsiębiorstwo Projektowo - Wdrożeniowe FORT, Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. oraz Konior Studio

Zwycięskiej pracy nie wybrano jednogłośnie. - Jesteśmy ogromnie zaskoczeni, tym bardziej że przyjęta przez nas formuła budynku pawilonowego była dość ryzykowna - mówi Jacek Droszcz ze Studia Kwadrat. - Postaramy się tego projektu nie zepsuć - dodał.

Budynek Centrum ma być skończony w 2015 r. Obok sal konferencyjnych w środku znajdzie się pomieszczenie z makietą Gdańska. Na poziomie -1 oraz parterze powstaną przestrzenie handlowe oraz restauracja. Pierwsze piętro będzie własnością gminy Gdańsk. W sumie gmina otrzyma powierzchnię nie mniejszą niż 2475 m kw.

Gmach Centrum będzie kosztował ok 15 mln zł. Miejscy urzędnicy liczą na to, że Centrum będzie miejscem, od którego turyści będą zaczynać zwiedzanie miasta. - Tu rozpocznie się opowieść o mieście, tu będą zaczynały się wycieczki i trasy spacerowe - zapowiedział wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski.

 

GALERIA WIZUALIZACJI>>

 

źródło: trojmiasto.gazeta.pl

Skomentuj:

Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska [wyniki konkursu]