Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kraków: co z budynkiem hotelu Cracovia?

red, krakow.gazeta.pl

Ważą się losy budynku po dawnym hotelu Cracovia. Inwestor nie widzi dla niego przyszłości, miasto kategorycznie sprzeciwia się wyburzeniu. Co o tym myśli autor spornego obiektu?

Inwestor, firma Echo Investment ma wkrótce przedstawić szczegółowe plany związane z zagospodarowaniem terenu oraz pomysłem na nową architektoniczną formę dla nieczynnego już hotelu. Nad tą koncepcją pracuje zespół projektantów, którym przewodzi prof. Witold Cęckiewicz - autor budynku hotelu Cracovia.

Krzysztof Giemza ze spółki Echo Investment zapowiedział, że inwestor nie chce zagospodarować istniejącego budynku, ponieważ w jego odczuciu Cracovia nie nadaje się już do adaptacji. Jak zatem będzie wyglądała nowa koncepcja tej części miasta?

Póki co szczegóły nie są znane. Wiadomo jedynie, że inwestorowi zależy na wyburzeniu obecnego obiektu i postawienie w tym miejscu nowego, większego gmachu. Budynek miałby służyć celom handlowo-usługowym. Na pewno nie będzie to kolejny hotel. Nowy właściciel nabył prawa do wieczystego użytkowania gruntu, na którym stoi hotel Cracovia, ale umowa z firmą Orbis była tak skonstruowana, że obejmuje 10 letni zakaz prowadzenia w tym miejscu hotelowej działalności.

Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta zapowiedziała, że miasto na pewno nie zgodzi się na wyburzenie obiektu:

Przygotowujemy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, jednak nie zakłada on wyburzenia obecnej bryły. Jeżeli inwestor będzie nadal upierał się przy budowie galerii handlowej, może to zrobić, ale wyłącznie w części podziemnej. Tam będzie miał wolną rękę - twierdzi wiceprezydent Koterba.

Na to oświadczenie, przedstawiciel inwestora, Krzysztof Giemza zasugerował, że miasto zamiast przyjmować tak twarde stanowisko powinno samo kupić ten obiekt i zrobić z nim co chce, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że budynek hotelu będzie kolejnym po Szkieletorze i hotelu Forum ogromnym wieszakiem na reklamy. Prof. Witold Cęckiewicz, autor hotelu Cracovia stara się jednak łagodzić napiętą sytuację:

Odtworzenie architektury nie jest właściwą drogą. Tego nie da się rozsądnie zrobić tak, aby nie wyglądało to sztuczne. W tym miejscu należy stworzyć nową jakość, uwzględniając charakterystyczne elementy i nawiązując do tego, co było, ale nie powtarzając je. Dla mnie osobiście byłoby klęską, gdyby ten budynek podzielił los hotelu Forum.

źródło: krakow.gazeta.pl

Skomentuj:

Kraków: co z budynkiem hotelu Cracovia?