Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Morskie muzeum w górach? Czemu nie!

red, bielskobiala.gazeta.pl

W Jaworzu obok Bielska-Białej powstanie niezwykłe muzeum. Spragnieni widoku morskiej fauny i flory nie będą już musieli jeździć nad Bałtyk

Muzeum fauny i flory morskiej i śródlądowej zaprojektowali architekci z Pracowni Studio A. Już od kilku lat gmina miała zebrane setki morskich eksponatów, które miejscowej szkole przekazywał jej były uczeń, bosman i podróżnik Erwin Pasterny. Do tej pory okazy żółwi, rekinów i ośmiornic można było obejrzeć w budynku gimnazjum. Zbiorów przybywało dlatego pojawił się pomysł by zbudować dla nich osobną siedzibę.

Nowy budynek muzeum stanie w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. Architekci z Pracowni Studio A zaprojektowali nowoczesny obiekt, który w znacznej mierze będzie wykonany z drewna i szkła. Oprócz eksponatów zebranych przez bosmana Pasternego, w muzeum będzie można zobaczyć również przedmioty wypożyczone z Muzeum Morskiego w Gdyni, z którym gmina Jaworze ściśle współpracuje.

- To będzie miejsce nowoczesne i interaktywne. Na pewno stanie się jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie - mówi Zdzisław Bylok, wójt Jaworza, z wykształcenia nawigator morski i ichtiolog.

Budynek muzeum powstanie dzięki unijnej dotacji. Władze Jaworza pozyskały na ten cel około 670 tys. zł. Budowa obiektu ma zakończyć się w 2014 r., jej całkowity koszt wyniesie około miliona złotych.

Władze gminy chcą, aby muzeum było jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionieFot. Pracownia Studio A

źródło: bielskobiala.gazeta.pl

Skomentuj:

Morskie muzeum w górach? Czemu nie!