Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gorzów: Ukryją zabytek za szklaną ścianą

red, gorzow.gazeta.pl

Władze Gorzowa Wielkopolskiego chcą wrócić do pomysłu sprzed kilku lat: wyremontować willę Jaehnego, przykryć ją szkłem i w środku ulokować Miejski Ośrodek Sztuki

Miasto dysponuje willą już od 2007 r. Początkowo miało tam powstać centrum konferencyjno-biznesowe z siedzibami organizacji gospodarczych. Później pojawił się pomysł adaptacji budynku na Miejski Ośrodek Sztuki. Projekt przebudowy przygotowała lokalna pracownia BPPA Dom - Paweł Sierakowski i Jacek Sierakowski. Przygotowana przez architektów koncepcja zakłada, że wyremontowany obiekt swym wyglądem miałby nawiązywać do stojącej obok Biblioteki Herberta, dlatego architekci zdecydowali się na wiele przeszkleń i użycie cegły klinkierowej.

Ośrodek Sztuki w nowym kształcie miałby być kompleksem kilku budynków, w których ma się znaleźć m.in. Kino 60 Krzeseł. Jednak najważniejsza w kompleksie miałaby być właśnie willa Jaehnego, którą architekci chcą szczelnie przykryć szkłem. Architekci swój projekt przedstawili już kilka lat temu, wtedy nie zyskał przychylności wojewódzkiego konserwatora zabytków. Teraz po latach miejscy urzędnicy wracają do tego pomysłu:

- Uszanowaliśmy wtedy tę decyzję. Teraz spróbujemy ponownie umieścić tam Miejski Ośrodek Sztuki. Będzie to oczywiście zależało od tego, czy uzyskamy dofinansowanie i od sytuacji formalnej, związanej z tym, że jest to budynek zabytkowy. Jeśli się nie uda, choćby ze względu na sprzeciw konserwatora, to zdecydujemy się na sprzedaż - mówi wiceprezydent Ewa Piekarz.

04.03.2009 GORZOW WIELKOPOLSKI - MAKIETA Fot. Daniel Adamski / AG

Jeśli natomiast konserwator tym razem zgodzi się na realizację śmiałego projektu to miasto będzie się starać o unijne dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Willa Jaehnego została zbudowana w 1896 r. w stylu neorenesansu francuskiego. Przed wojną należała do mieszkającego w Landsbergu (ówczesna nazwa Gorzowa Wielkopolskiego) rodu fabrykantów. W okresie PRL mieściła się w niej siedziba Milicji Obywatelskiej i areszt.

źródło: gorzow.gazeta.pl

Skomentuj:

Gorzów: Ukryją zabytek za szklaną ścianą