Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szklany biurowiec obok Dworca Głównego, pasuje tam?

red, wroclaw.gazeta.pl

W centrum Wrocławia powstaje biurowiec, który ma ożywić dzielnicę. Sklepy będą dostępne prosto z ulicy, a przed wejściem powstanie plac z zabytkowym akcentem

Nowy biurowiec znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie odnowionego dworca kolejowego. Jego projekt przygotowali architekci z Maćków Pracownia Projektowa. Na działce, na której powstanie nowy biurowiec do 1994 r. znajdował się dworzec PKS, który później został przeniesiony na drugą stronę dworca PKP. Przez lata niezagospodarowany teren nie był najlepszą wizytówką miasta.

Przez wiele lat to miejsce zarośnięte krzakami w samym centrum Wrocławia nie świadczyło dobrze o mieście, zwłaszcza w oczach turystów i gości korzystających z Dworca Głównego. Dla mieszkańców okolicznych kamienic też nie było powodem do zadowolenia. A przecież ten teren zasługuje na wysokiej jakości rozwiązania architektoniczne - tłumaczy architekt Zbigniew Maćków.

Powstający już obiekt to kompleks biurowo-hotelowo-usługowy, który będzie składał się z dwóch części. Wyższa ma liczyć prawie 55 metrów wysokości i posiadać 14 kondygnacji przeznaczonych na biura. Niższa część ma mieść sześć kondygnacji i znajdą się w niej: hotel, centrum konferencyjne oraz przestrzeń przeznaczona na handel. Podziemny parking będzie mógł pomieścić prawie 200 aut.

Tak ma wyglądać biurowiec, który powstanie w miejscu dawnego dworca PKSWizualizacje Maćków Pracownia Projektowa

Projekt biurowca sprawia wrażenie, że jest on stosem ułożonych jeden na drugim pudełek, które łączą się ze sobą w jednym z narożników. Taki zabieg ma wprowadzić nieco nowoczesności i dynamiki do tej części miasta, jednak budynek ze swoją prostą i elegancką szklaną fasadą nie będzie negatywnie dominował nad otoczeniem.

Dzięki tej inwestycji zyskają wszyscy. Poprawi się bezpieczeństwo i standard dzielnicy, wzrośnie wartość tutejszych nieruchomości, cała okolica Przedmieścia Oławskiego zyska na nowej ofercie handlowej i usługowej - dodaje Zbigniew Maćków.

Budynek nie będzie zamknięty na swoich pracowników i odwiedzających go gości. Elementem miastotwórczym ma być przeznaczenie części działki na rogu ulic Małachowskiego i Dworcowej na miejski plac. W tym miejscu w XVIII wieku znajdowało się zaplecze cmentarza, a później zieleniec z fontanną:

Dzięki inwestorowi przy nowym budynku powstanie otwarta dla wszystkich przestrzeń z małą architekturą oraz drzewami i krzewami. Będzie przedłużeniem pięknie odrestaurowanego placu przed Dworcem Głównym PKP, a swoistą wisienką na torcie stanie się odnowiony zabytkowy słup ogłoszeniowy, który zostanie umieszczony na rogu nowego placu. Dzięki inwestorowi będzie pamiątką i symbolem tego miejsca - komentuje Zbigniew Maćków.

Architekt dodał też, że projektując budynek chciał, aby ten ożywił ulicę, dlatego na jego parterze znajdą się lokale usługowe, które będą dostępne od strony ulicy.

Inwestycja obecnie ma nieoficjalną nazwę "Plac Konstytucji 3", ale inwestor zamierza ogłosić otwarty konkurs na nową nazwę kompleksu.

 

WIZUALIZACJE>>

 

czytaj więcej: wroclaw.gazeta.pl

Skomentuj:

Szklany biurowiec obok Dworca Głównego, pasuje tam?