Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Serwerownia w starej wieży. Nowy projekt Medusa Group

red, katowice.gazeta.pl

Władze Bytomia zastanawiają się co zrobić by uchronić przed rozbiórką miejską wieżę ciśnień. Jednym z pomysłów jest adaptacja wieży na komputerową serwerownię lub biura

Na pomysł przemiany wieży w serwerownię wpadli architekci z bytomskiego biura Medusa Group. Konstrukcja powstała w latach 30 ubiegłego wieku, jednak przez lata była nieremontowana i teraz grozi zawaleniem. Decyzję o jej rozbiórce wydał już nawet nadzór budowlany.

Właściciel budowli - Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne - szacuje, że na kompleksowy remont wieży potrzeba 1,3 mln zł. Przedsiębiorstwu udało się wstrzymać decyzję nadzoru budowlanego i obecnie trwa szukanie pieniędzy na remont. Swoją pomoc zaoferował Przemo Łukasik, szef biura Medusa Group, które już nie raz przywracało do życia poprzemysłowe obiekty:

Uznaliśmy, że szukanie rozwiązania w oparciu o budżet miasta, takiego jak muzeum czy centrum kultury, to ślepa uliczka. Odrzuciliśmy też pomysł, żeby wieży nadać funkcje mieszkalne. To zbyt duży obiekt. Przez chwilę pojawił się nawet inwestor, który myślał o czymś takim, ale nic z tego nie wyszło - podkreśla Łukasik.

Wizualizacja zrewitalizowanej wieży wodnej przy ul. Oświęcimskiej w Bytomiumateriały Medusa Group

Architekt dodaje, że dobrym pomysłem mogłaby być adaptacja wieży na biura. Przestrzeń biurowa mogłaby się znaleźć nie tylko w dawnym zbiorniku wodnym na szczycie wieży, ale też na parterze obiektu, w przestrzeni między filarami, które wspierają konstrukcję. Zdecydowanie łatwiejsze wydaje się urządzenie we wnętrzu dużej serwerowni.

Przez lata wieża zapewniała w kranach wodę, która kojarzy się z życiem. Serwerownia byłaby nową formą życia, opartą o nowoczesną technologię. Może to fantazyjna koncepcja, ale obecnie serwerownie lokuje się w starych bunkrach, więc dlaczego nie wykorzystać do tego zbiornika wieży? W takim wypadku brak dostępu światła jest pożądany, więc nie trzeba by było usuwać żelbetowego płaszcza zbiornika - podkreśla architekt.

Architekci nazwali swój projekt H2O i uruchomili dla niego specjalną stronę internetową (tutaj), gdzie wszyscy internauci mogą zgłaszać swoje pomysły na to, jak wykorzystać obiekt. Projekt uda się zrealizować jeśli władze miasta znajdą inwestora. W rewitalizacji pomóc mogłyby też fundusze unijne, o które urzędnicy prawdopodobnie będą się ubiegać.


WIZUALIZACJE>>

 

czytaj więcej: katowice.gazeta.pl

Skomentuj:

Serwerownia w starej wieży. Nowy projekt Medusa Group