Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Można inaczej! Ekrany akustyczne zaprojektowane przez architekta

red, bielskobiala.gazeta.pl

Wodospad, park, kawiarnia - to tylko niektóre pomysły na to, aby urozmaicić kontrowersyjny element miejskiej zabudowy. Młody architekt przekonuje, że owiane złą sławą ekrany nie muszą być brzydkie

Przyjazne dla mieszkańców ekrany akustyczne zaprojektował Paweł Dadok, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dadok został laureatem prestiżowej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP, która jest przyznawana autorom najlepszych prac dyplomowych z obu krajów.

Architekt wyjaśnia, że jego projekt to odpowiedź na rosnący w Polsce problem stawianych niemal wszędzie ekranów akustycznych. Dadok chciałby, aby jego pomysł wykorzystały władze Gliwic, gdzie w związku z planowanym przebiegiem Drogowej Trasy Średnicowej w centralnej części miasta ma stanąć długi na 600 metrów ekran.

Przekrój z drogą i parkiemProjekt Pawła Dadoka

W swojej pracy dyplomowej "Ekran miejsca" architekt zaprojektował budowlę, która nie będzie pełniła wyłącznie funkcji izolatora dźwięku, ale stanie się przestrzenią, z której będą mogli korzystać mieszkańcy. Jego konstrukcja składa się z 445 stalowych słupów i na wysokości gliwickiego parku Chopina miałaby się przeistoczyć w kawiarnię, bibliotekę, galerię sztuki, targowisko i nawet mały wodospad.

W sąsiedztwie Palmiarni zmienia się w zaplecze techniczne z przestrzenią magazynową i zagarnia rozrzucone obecnie blaszane pawilony. W dalszej, spokojnej części parku kryje w sobie budki lęgowe dla ptaków. W miejscu, gdzie droga zbliża się do budynku mieszkalnego, ekran tworzy zamknięte loggie wyciszające hałas od drogi, by w końcu w ostatnim fragmencie przekształcić się w budynek biurowy osadzony w zieleni - opisuje swój pomysł architekt.

Ciekawe jest wykończenie konstrukcji od strony ulicy. Fasada miałaby być wyłożona falującymi na wietrze blaszkami, które pobierałyby energię z drgań wywołanych przez jadące tamtędy pojazdy. Blaszki miałyby stworzyć żywą, poruszającą się fasadę.

Autorowi BRYLA gratuluje oryginalnego pomysłu!


WIZUALIZACJE>>

 

czytaj więcej: bielskobiala.gazeta.pl

Skomentuj:

Można inaczej! Ekrany akustyczne zaprojektowane przez architekta