Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jelenia Góra też będzie miała swój salon

red, wroclaw.gazeta.pl

Kolejne miasto inwestuje w publiczną przestrzeń. Jelenia Góra zmieni oblicze centrum. Nowe ławki, fontanny, wystawienniczy pawilon i tunel dla samochodów

Jelenia Góra wybrała w przetargu pracownię, która przygotuje szczegółową koncepcję architektonicznego i urbanistycznego zagospodarowania centrum. Inwestycja obejmie zabytkowy plac Ratuszowy, oraz reprezentacyjne ulice: Wojska Polskiego, Wolności, Podwale, Matejki i kilka innych. Dodatkowo swoje oblicze zmieni kilka skwerów i placów m.in. pl. Kościuszki.

Chcemy, żeby centrum miasta stało się jego wizytówką. Niegdyś ta część przyciągała ludzi swoim kulturalno-artystycznym charakterem. Zamierzamy do tego wrócić. Będą się tu odbywać koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Przede wszystkim jednak chcemy, żeby deptak żył na co dzień, był miejscem spotkań i wypoczynku, a mieszkańcy i turyści dobrze się tu czuli - mówi Hubert Papaj, wiceprezydent Jeleniej Góry.

Miasto już od kilku lat starało się odnowić swoje centrum. Były to jednak działania doraźne: remontowano elewacje kamienic i pomagano w tym wspólnotom mieszkaniowym. Dopiero teraz urzędnicy zdecydowali się na przeprowadzenie remontów na tak dużą skalę.

Do tej pory działaliśmy punktowo, a teraz chcemy uporządkować całość. Stąd potrzeba koncepcji, którą będziemy w następnych latach wdrażać. Absolutnie nie chcemy, żeby był to dokument, który potem trafi na półkę - wyjaśnił Papaj.

Przetarg na opracowanie szczegółowej koncepcji wygrała warszawska pracownia Studium. Na razie poznaliśmy wstępne założenia projektantów. Architekci stawiają na kamień, z którego mają być wykonane miejskie meble, m.in. ozdobne ławki.

Kamień jest trwały, a odpowiednio wkomponowany wygląda elegancko i podnosi prestiż miejsca - mówi Malwina Łazęcka, współwłaścicielka pracowni Studium.

Oprócz tego miasto wzbogaci się o nowe przystanki autobusowe, słupy ogłoszeniowe, infomaty, kosze i latarnie. Urzędnicy planują też budowę pawilonu promocyjnego, który będzie miejscem organizowania kulturalnych wydarzeń. Rewolucję przejdzie ulica Bankowa. Ma ona w całości stać się deptakiem, dlatego jej poziom zostanie podniesiony tworząc w ten sposób podziemny przejazd dla samochodów.

Planowane zmiany w centrum Jeleniej Góry

Póki co miasto nie ujawniło ile cała przebudowa będzie kosztować. Szczegółową koncepcję mamy poznać za sześć miesięcy.

czytaj więcej: wroclaw.gazeta.pl

Skomentuj:

Jelenia Góra też będzie miała swój salon