Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieści z budowy: Galeria Katowicka prawie gotowa

red, katowice.gazeta.pl

Szkło, beton i kielichy, które mają nawiązywać do zburzonego, brutalistycznego dworca. Otwarcie już za kilka tygodni

Najgłośniejsza inwestycja ostatnich lat w Katowicach jest już prawie w całości gotowa. Galeria Katowicka powstała na Placu Szewczyka oraz wchłonęła katowicki dworzec, który na początku 2011 r. został wyburzony.

Została kosmetyka, czyli montaż instalacji związanych m.in. z bezpieczeństwem, malowanie, fugowanie płytek i roboty czysto dekoracyjne, takie jak montaż tablic informacyjnych - mówi Rafał Elżanowski, dyrektor ds. inwestycji Neinver Polska.

Projekt Galerii opracowała francuska pracownia SUD Architects. Natomiast wnętrze zaprojektowało biuro medusa group. Do obiektu zaczęli się już wprowadzać najemcy. W sumie powstanie tam 250 sklepów. Klienci będą mogli korzystać z podziemnego parkingu, pod ziemią będzie też funkcjonował dworzec autobusowy.

Powstanie Galerii Katowickiej wiązało się z protestem obrońców oryginalnych kielichów, które uchodziły za unikalny symbol dworca. Na ich wyburzenie zgodziła się wojewódzka konserwator zabytków, a inwestor próbował łagodzić napiętą sytuację obiecując, że budowniczy odtworzą 16 kielichów. Nowe kielichy już stoją, a każdy z nich kosztował ok 1 miliona złotych.

Widok nowych kielichów ucieszy każdego, kto je zobaczy. Obrońcy kielichów, gdy je zobaczą, też odetchną z ulgą. Nikogo nie wykiwaliśmy ani nie oszukaliśmy. Kielichy zostały odrestaurowane i poprawnie je wyeksponowaliśmy - dodaje Elżanowski.

Uroczyste otwarcie Galerii nastąpi 18 września.

czytaj więcej:katowice.gazeta.pl

Skomentuj:

Wieści z budowy: Galeria Katowicka prawie gotowa