Białe pudełko na kulturę. Nowa inwestycja miejska we Wrocławiu
Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu rozstrzygnął konkurs na koncepcję architektoniczną nowego centrum kultury. Zwyciężyła pabianicka pracownia Enone Architektura i Design
Nowy obiekt stanie w miejscu przedwojennego, parterowego budynku przy ul. Krzywoustego 286. W miejscu tym jeszcze przed wojną znajdowało się zwyczajne gospodarstwo, później działało kino Fama, a od kilku lat sklep z meblami. Jednak stary budynek zostanie wyburzony.
Biała bryła będzie miała cztery kondygnacje. Na parterze znajdzie się biblioteka, na piętrze wielofunkcyjna sala, wyżej - pracownia muzyczna, a ostatnie piętro pomieści pracownię plastyczną i fotograficzną. Z zewnątrz budynek pokryje biały beton, wewnątrz beton grafitowy. Lekkości centrum kultury mają nadać duże, szklane okna.
Do wyglądu kina Fama nawiązuję dwoma elementami koncepcji: wejściem zlokalizowanym w tym samym miejscu oraz zielonym neonem zamontowanym pionowo nad wejściem. Centrum uzupełni pierzeję, wysokością i gabarytami nawiązując do istniejącej zabudowy. Jego zewnętrzny wygląd w stu procentach odzwierciedla wewnętrzną funkcję obiektu. Prosta, surowa, jasna forma w sposób nienatrętny stara się znaleźć miejsce w przestrzeni - mówi Rafał Sokołowski z pracowni Enone Architektura i Design.
Póki co neon znajduje się w zbiorach Tomasza Kosmalskiego z fundacji Neon Side Wrocław - Stare Neony we Wrocławiu. Jednak kolekcjoner obiecuje, że dostarczy neon wykonawcy, by ten zamontował go w planowanym miejscu.
Budowa Centrum Biblioteczno-Kulturalnego na Psim Polu pochłonie 7 mln zł. Jego otwarcie zaplanowane jest na koniec 2015 r.
czytaj więcej:wroclaw.gazeta.pl
Filharmonia w Szczecinie prawie gotowa, wygląda oszałamiająco [ZDJĘCIA]
Muzeum Śląskie Gotowe! Niemal całe pod ziemią
Carbon Art - zabrzańskie centrum kultury
Białe fartuchy, lewitujące sale... Babcia Perfomance'u buduje niezwykłą galerię sztuki
Centrum kultury wsi Zabłędza - nowoczesna stodoła od BNG Studio
Historia warszawskiego zoo na 200-metrowym muralu. Nowa atrakcja turystyczna stolicy
Muzeum Hebraizmu w Pradze. Pomysł Polaków wyróżniony w konkursie [WASZE PROJEKTY]
Sztuka w łódzkich podwórkach. Reprodukcje obrazów z gresu na elewacji kamienicy