Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krematorium w Gorzowie Wielkopolskim. Odważna architektura w największej nekropolii

red, gorzow.gazeta.pl

Dużo szkła i drewna. Gorzowskie krematorium powstanie mimo licznych protestów

Tak będzie wyglądało gorzowskie krematorium
Tak będzie wyglądało gorzowskie krematorium
Materiały inwestora

Budowa krematoriów niemal zawsze wiąże się z kontrowersjami. Nie inaczej jest w Gorzowie Wielkopolskim. Nowy budynek chce postawić prywatna firma, która zarządza największą w mieście nekropolią przy ul. Żwirowej. Mieszkańcy pobliskich osiedli intensywnie protestowali, jednak udało im się jedynie opóźnić inwestycję.

Nowa spopielarnia powstanie tuż za biurowym budynkiem - siedzibą firmy. Zarządca cmentarza Adrian Romaniszyn zapewnia, że dzięki takiemu położeniu obiekt będzie niemal niewidoczny dla mieszkańców.

Dla mnie od początku było to niezrozumiałe. Przy takich obiektach musimy się zmierzyć z wyśrubowanymi normami unijnymi, nie będzie żadnego dymu, żadnych zapachów. Instalacja musi być bezpieczna dla ludzi i dla środowiska - podkreśla Romaniszyn.

Projekt krematorium przygotował architekt Marcin Bartz. Jego koncepcja zmieniała się wielokrotnie. Początkowo sufit budynku miał znajdować się na poziomie gruntu, jednak inwestor zrezygnował z pomysłu ukrycia obiektu niemal całkowicie pod ziemią:

Wycofaliśmy się z tego z kilku względów. Zejście do podziemi mogło się niefortunnie kojarzyć bliskim zmarłych. Druga sprawa: w budynku mogłaby się zbierać wilgoć. Na końcu były także finanse: budowa takiego krematorium kosztowałaby nas co najmniej 2 mln zł więcej. Ocieralibyśmy się o próg rentowności - wyjaśnia Romaniszyn.

Tak będzie wyglądało gorzowskie krematoriumMateriały inwestora

Ostateczna wersja zakłada budowę spopielarni za 4 mln zł. Budynek będzie miał 600 m kw. powierzchni i ma być mocno przeszklony. Architekci zaproponowali też wykorzystanie dużej ilości drewna, chcieli aby obiekt nie kojarzył się z ciężką, betonową bryłą, która dodatkowo mogłaby przytłoczyć rodziny zmarłych.

Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku. Inwestor planuje, że otwarcie obiektu nastąpi w czerwcu przyszłego roku.

czytaj więcej: gorzow.gazeta.pl

Skomentuj:

Krematorium w Gorzowie Wielkopolskim. Odważna architektura w największej nekropolii