Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Filharmonia Śląska z podniebną kawiarnią na dachu [ZDJĘCIA]

red, katowice.gazeta.pl

Trwa rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Obiekt został powiększony o nową część, a stary gmach gruntownie wyremontowano

Zabytkowy budynek przy ul. Sokolskiej powstał w 1873 r. Przeprowadzając remont budowlańcy musieli zmierzyć się z wieloma zniszczeniami, które wyrządzone zostały między innymi przez szkody górnicze.

Nie wiem, jak to możliwe, ale gdy na dobre zaczęliśmy prace, okazało się, że niemal nic nie jest tu równo, inaczej wiele rzeczy wygląda na planach niż w rzeczywistości. Gdy zaczęliśmy wzmacniać fundamenty, okazało się, że pękają nam ściany. Byliśmy przerażeni. A gdy dokładnie to sprawdziliśmy, to wyszło na jaw, że to stare spękania, które były źle naprawione - mówi Joanna Masarczyk-Bełza, która czuwa nad przebudową.

Już teraz można mówić o sukcesie. Wszystkie zniszczenia udało się usunąć a zabytkowy gmach wygląda jak nowy. Odrestaurowano między innymi stare żyrandole, posadzki i schody, które ozdobione są poręczami z drewna orzechowego. Od ul. Sokolskiej gmach powiększono o dwie nowe kondygnacje. Znajdzie się tu mocno przeszklone foyer z kawiarnią, pomieszczenia biurowe i sale prób. Natomiast od ul. Opolskiej w nowym skrzydle znajdą się magazyny na instrumenty i garderoby.

Projekt przebudowy opracowała poznańska firma Consultor spółka z o.o. Koszt całych prac to ok. 47 mln zł.

 

czytaj więcej: katowice.gazeta.pl

Skomentuj:

Filharmonia Śląska z podniebną kawiarnią na dachu [ZDJĘCIA]