Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Katowice: Osiedle Roku, w którym nikt nie chce mieszkać

red, katowice.architektura.pl

Ładnie wygląda, zbudowane jest dobrych materiałów i leży w najliczniejszej w Polsce aglomeracji. Mimo to wiele mieszkań jest nadal pustych

Osiedle Książęce w katowickiej Ligocie ma problem. Jego właściciel - firma Energomontaż Połuidnie SA - jest w stanie upadłości likwidacyjnej. Oznacza to, że sprzedany musi zostać cały majątek, w tym właśnie nowe osiedle.

O osiedlu Książęcym pisaliśmy już dwa lata temu (tutaj). Kompleks otrzymał wtedy architektoniczną Nagrodę Roku, którą przyznało mu Stowarzyszenie Architektów Polskich. Za projekt całego zespołu odpowiadają projektanci z pracowni AIR Jurkowscy Architekci:

Chcieliśmy zaprojektować coś innego i lepszego jakościowo, zarówno jeśli chodzi o kształtowanie urbanistyczne, jak i stylistykę architektoniczną - przyznał Ryszard Jurkowski, generalny projektant.

W efekcie powstały 22 czterokondygnacyjne budynki, o nowoczesnych kształtach, które oferują ponad 200 mieszkań. Szaro-białą elewację budynków ożywia posadzona między nimi zieleń. Czym dwa lata temu osiedle zachwyciło jury konkursu organizowanego przez SARP?

Katowickie Osiedle Książęce stanowi jasny punkt ma mieszkaniowej mapie Polski. Swoim duchem nawiązuje do śląskich tradycji urbanistycznych, osiedli familoków o zwartej zabudowie, jakie wznosili tu przemysłowcy dla swojej załogi. Uznaliśmy to za wartościowe - mówił przed dwoma laty Krzysztof Bojanowski, wiceprezes SARP i przewodniczący jury konkursu.

Jednak obecnie znaczna część mieszkań stoi pusta. Dlaczego?

20.10.2011 , KATOWICE , OSIEDLE KSIAZECE NA SPRZEDAZ .  FOT . DAWID CHALIMONIUK /  AGENCJA GAZETA     SLOWA KLUCZOWE: DEVELOPER OSIEDLE KSIAZECE BLOKI NIERUCHMOSCIFot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Na etapie budowy przyjęto nierealną cenę sprzedaży. Przez długi czas było to ponad 7 tys. zł za metr. Potem zaś pojawiły się plotki o rzekomym skażeniu terenu w tym miejscu - mówili dziennikarzom z krakowskiej Gazety przedstawiciele firmy Energomontaż Południe.

Wprawdzie cenę później obniżono, ale to nie pomogło deweloperowi w sprzedaży mieszkań. Teraz osiedle można kupić niemal w całości.

czytaj więcej:katowice.gazeta.pl

Skomentuj:

Katowice: Osiedle Roku, w którym nikt nie chce mieszkać