Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gorzowski zabytek opakowany szkłem. Dobry pomysł? [WIZUALIZACJE]

red, gorzow.gazeta.pl

Gorzowscy urzędnicy chcą otoczyć zabytkową willę taflą szkła i utworzyć tam centrum sztuki. Architekt twierdzi, że pomysł przemyślał. A Wy jak oceniacie projekt zamknięcia zabytku w szklanym kubiku?

Pomysł utworzenia Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim powrócił. Przez kilka lat projekt przygotowany przez Pracownię Autorską Dom leżał w Ratuszu na półce czekając na lepsze czasy. Teraz pojawiła się okazja, aby efektowne plany zrealizować. Mają temu pomóc unijne fundusze oraz marszałek województwa.

Miejski Ośrodek Sztuki miałby znajdować się w zabytkowej willi Jaehnego z 1896 r., która musi zostać wyremontowana. Koncepcję przebudowy budynku już w 2009 r. przygotowali architekci z pracowni Dom. Zaprojektowali oni również sąsiedni budynek Biblioteki Herberta. Architekci chcą przykryć teren wokół biblioteki oraz willi specjalną szklaną konstrukcją. W takiej przestrzeni miałoby działać: Biuro Wystaw Artystycznych i Galeria Sztuki Najnowszej. Oprócz tego we wnętrzach znalazło się miejsce dla małej sali projekcyjnej i dużego holu, w którym można organizować wystawy.

Centralnym elementem MOS-u ma być zabytkowa willa. Koncepcja architektów zakłada, że pomieści ona kawiarnię, biura oraz pracownie plastyczne. Obok niej powstaną dwa nowe budynki.

Nie chodziło nam tylko o sam fakt obudowania, aby uzyskać coś oryginalnego. Cała sytuacja architektoniczna w tym miejscu narzucała próbę zapełnienia tej przerwy w przestrzeni czymś porównywalnym do sąsiednich obiektów. To jest przemyślane, stanowi zamknięcie, dopełnienie i kontynuację całej pierzei ulicy - tłumaczy architekt Paweł Sierakowski.

Budowa Miejskiego Ośrodka Sztuki wraz z remontem zabytkowej willi ma pochłonąć ok. 20 mln zł.

 

czytaj więcej: gorzow.gazeta.pl

Skomentuj:

Gorzowski zabytek opakowany szkłem. Dobry pomysł? [WIZUALIZACJE]