Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzyk odczytał ukryte dźwięki z elewacji. Politechnika Wrocławska zagrała [POSŁUCHAJ]

red

Młody muzyk przeanalizował elewację budynku Politechniki Wrocławskiej. Okazało się, że można z niej odczytać melodię

Serowiec (C13), budynek Politechniki Wrocławskiej
Serowiec (C13), budynek Politechniki Wrocławskiej
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Muzyczną interpretację elewacji budynku politechniki przygotował artysta multimedialny - Marcin Cichy. Pomysł, aby powiązać architekturę z muzyką narodził się wtedy, kiedy artysta szukał okładki dla swojego pierwszego solowego wydawnictwa. Cichy trafił wtedy na blog poświęcony architekturze Wrocławia. Spodobała mu się bardzo elewacja budynku Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Następnie artysta został zaproszony do współpracy przy wystawie "Miękkie Lądowanie" w Muzeum Współczesnym. Jego zadanim było wplecenie projektów architektonicznych w muzykę. Artysta wykorzystał do tego smartfona z aplikacją typu Sepktrogram. Po wystawie postanowił dalej rozwijać pomysł łączenia dźwięku i architektury. Skąd pomysł na muzyczną interpretację budynku wrocławskiej uczelni?

Bardzo często jeżdżę na rowerze Wybrzeżem Stanisława Wyspiańskiego gdzie znajduje się gmach politechniki. Pomysł zrodził się sam i zajął mi bardzo dużo czasu, ponieważ okazało się, że ciężko wydobyć jakąkolwiek muzyczność tego obiektu - mówi Cichy.

By muzycznie "odkodować" budynek, artysta każdemu piętru przyporządkował inny dźwięk. Dźwiękiem było każde okno (skrzypce), natomiast brak okna oznaczał "stan nieokreślony" - w tym miejscu pojawia się dźwięk fortepianu powstały z przypadkowego uderzenia o klawisz.

W ten sposób powstał dosyć długi utwór, ale postanowiłem go nie skracać, ponieważ sam gmach politechniki jest tez pokaźnych rozmiarów - dodaje Cichy.

_____

Marcin Cichy od ponad 10 lat działa w zespole Skalpel, z którym nagrywa dla brytyjskiej wytwórni Ninja Tune. W 2005 r. Cichy wraz z zespołem Skalpel został laureatem Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna.

Skomentuj:

Muzyk odczytał ukryte dźwięki z elewacji. Politechnika Wrocławska zagrała [POSŁUCHAJ]