Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cricoteka prawie gotowa. Ta bryła robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

red, krakow.gazeta.pl

Pod nazwą "Cricoteka" kryje się Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Jego budowa trwa od 2009 r. Trwają ostatnie prace wykończeniowe, otwarcie obiektu już po wakacjach!

Budynek został zaprojektowany przez IQ2 KONSORCJUM (nsMoonStudio Sp. z o. o. i Wizja Sp. z o. o.). Architekci czerpali inspirację z twórczości artystycznej Tadeusza Kantora. W projekcie widać ideę ambalażu (fr. emballage - opakowanie). Nowa część budynku wznosi się nad zabytkowym fragmentem i z powodu swojego niecodziennego wyglądu u odbiorców może wywoływać uczucie niepokoju.

Obiekt stoi w dzielnicy Podgórze. W ramach inwestycji wyremontowano budynek dawnej elektrowni podgórskiej, która pochodzi z XIX wieku. W tej części kompleksu znalazła się wielofunkcyjna sala audiowizualna oraz magazyny. Natomiast główna część budynku zawisła 13 metrów nad ziemią, ponad dachem starej elektrowni. Wisząca bryła swym wyglądem przypomina stalowy most. Podporą dla niej są dwa betonowe trzony, w których architekci ukryli klatki schodowe.

Dobudowana część dominuje nad zabytkowym fragmentem budynku, jednak by zaakcentować jego dawną funkcję pozostawiono wysoki komin.

Cricoteka ma w sobie połączyć wiele funkcji, prócz muzeum i galerii w obiekcie będą odbywały się pokazy teatralne i filmowe. W budynku znajdzie się też biblioteka i kawiarnia.

Krakowscy urzędnicy mają nadzieję, że budynek przyczyni się do aktywizacji nadbrzeża Wisły w tej części miasta.

Oficjalne otwarcie Cricoteki ma nastąpić 12 września tego roku.

 

czytaj więcej: krakow.gazeta.pl

Skomentuj:

Cricoteka prawie gotowa. Ta bryła robi wrażenie! [ZDJĘCIA]