Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdyński modernizm na wystawie [ZAPOWIEDŹ]

red

18 września o godz. 18:00 w Muzeum Miasta Gdyni startuje nowa wystawa zatytułowana ?Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym?.

Gdyński Szlak Modernizmu, modernizm, architektura międzywojenna
Gdyński Szlak Modernizmu
www.modernizmgdyni.pl

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”. Będzie to filmowo-fotograficzna podróż w czasie, dzięki której widzowie prześledzą fascynujący proces powstawania od podstaw, jednego z ważniejszych miast Polski, oraz towarzyszących temu przemian społeczno-kulturalnych. Wernisaż prezentacji odbędzie się 18 września. Wystawę będzie można odwiedzać do 31 grudnia 2014 r.

Jest to wystawa, na którą wszyscy czekali. Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych, pozyskanych między innymi z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Zwiedzających zaskoczy sposób aranżacji, której podjął się szkocki architekt Gary Johnson. Do współpracy merytorycznej zaproszono znakomitych specjalistów, między innymi dr hab. Andrzeja Szczerskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.

Organizatorzy przez wybranie multimedialnej formy wystawy chcą zaprezentować, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomen narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Wystawa ma służyć budowaniu i poszerzeniu świadomości widzów, dzięki czemu przyczyni się do pogłębienia więzi gdynian z ich miastem. Gościom spoza Gdyni ukaże z kolei rangę zjawiska, a wreszcie wpłynie pozytywnie na ochronę zabytkowych, historycznych i kulturalnych wartości ważnych nie tylko dla społeczności lokalnej, ale i ogólnopolskiej.

Tożsamość miasta współkształtuje jego architektura. Tworząca ramy miejskiej egzystencji Gdynia powstawała gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana. Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny modernizm stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało. Jasne były więc mury gdyńskich urzędów, gdyńskich biurowców, gdyńskich kamienic, gdyńskich willi, gdyńskich bloków. Tak zrodził się mit „białej Gdyni”.

Gdynię zrodził mozół tysięcy ludzi, którzy za sobą zostawiali dotychczasowe życie, by budować je na nowo. Stworzyli miasto, które stało się dumą ich samych i całego kraju. Miasto, które do dziś stanowi symbol sukcesu całego pokolenia Polaków żyjących między dwiema strasznymi wojnami. Wystawa towarzyszy międzynarodowej konferencji naukowej „Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni. Architektura XX w. i jej waloryzacja”.

Skomentuj:

Gdyński modernizm na wystawie [ZAPOWIEDŹ]