Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dawny dworzec PKP w Krakowie. Zaglądamy do środka [DUŻE ZDJĘCIA]

red, krakow.gazeta.pl

Teraz stoi pusty. Kolejarze chcą go zmienić w kino

Los dawnego dworca kolejowego w Krakowie jest w rękach PKP. Kolejarze chcą w nim urządzić multipleks. Wstępną zgodę na nadanie takich funkcji wyraził już wojewódzki konserwator zabytków, ale ostateczną decyzję uzależnił od uwzględnienia sugerowanych przez siebie poprawek. Póki co plan przebudowy zakłada stworzenie 12 sal kinowych, które będą mogły pomieścić nawet 1200 widzów.

Nie każde pomieszczenie da się zaadaptować na salę kinową ze względu na reżim technologiczny współczesnych kin, zwłaszcza jeśli chodzi o wymagania widokowe i akustyczne. W przypadku Dworca Głównego potencjalny operator musi skonfrontować wymagania konserwatorskie z możliwościami utrzymania obiektu. Nie znam projektu zespołu kinowego w tym budynku, ale podejrzewam, że to karkołomne przedsięwzięcie, a być może nawet niemożliwe - powiedział krakowskiej Gazecie Wyborczej Marek Dunikowski, dyrektor DDJM - biura architektonicznego, które zaprojektowało m.in. krakowskie Multikino.

Największa sala będzie miała 165 miejsc i znajdzie się w części holu głównego. Aby kino mogło funkcjonować trzeba będzie zwiększyć wysokość istniejących pomieszczeń. Nie wolno jednak niszczyć dekorowanych stropów, dlatego inwestor będzie musiał przebić się do poziomu piwnicy i w ten sposób nadać pomieszczeniom odpowiedni kąt nachylenia.

Kolejne sale znajdą się w miejscu dawnej restauracji (107 miejsc), poczekalni (116 miejsc) i w części holu kasowego (131 miejsc). Dodatkowo w niedostępnej do tej pory dla pasażerów Sali Lustrzanej ma powstać przestrzeń rekreacyjno-bankietowa, a obok niej przestrzeń wystawiennicza. Kolejarze póki co nie ujawniają szczegółów planowanej inwestycji.

DUŻE ZDJĘCIA>>

07.01.2015 Krakow . Krakow Glowny , dawny budynek dworca . Kasy .  Fot. Lukasz Krajewski / Agencja Gazeta     SLOWA KLUCZOWE: dworzec glowny kolej budynek architektura opuszczone dworzec kasyŁUKASZ KRAJEWSKI

Historia dworca kolejowego w Krakowie sięga XIX wieku. Budynek otwarto w 1847 r. Wzniesiono go w stylu neorenesansowym według projektu wrocławskiego architekta Petera Rosenbauma. W XIX wieku dworzec przeszedł jeszcze dwie przebudowy, które ostateczne nadały mu styl eklektyczny. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1920 r.

Skomentuj:

Dawny dworzec PKP w Krakowie. Zaglądamy do środka [DUŻE ZDJĘCIA]