Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolejna wizja na zagospodarowanie Placu Defilad w Warszawie. Kiedy wreszcie się zmieni?

red

Plac defilad w Warszawie to z jednej strony najważniejsza przestrzeń stolicy - w ścisłym centrum, wokół najwyższego budynku znajduje się ogromny plac wokół którego zorganizowane są teatry, muzea, galerie handlowe. Z drugiej to przestrzeń zapomniana - zagospodarowana kilka dekad temu służy za parking, prowizoryczny dworzec autobusowy, a cała przestrzeń straszy wygrodzeniami z łańcuchów i tymczasowymi pawilonami.

Dyskusje nad zagospodarowaniem przestrzeni wokół Pałacu Kultury i nauki toczą się od bardzo dawna. Niestety, jak na razie niewiele z nich wynika w rzeczywistości. Zmieniają się kolejne plany, które pozostają jedynie na papierze.

Centralne położenie w mieście, ogromna powierzchnia i trudne sąsiedztwo w połączeniu ze zmarnowanym potencjałem miejsca, powodują, że jest on bardzo często przedmiotem opracowań i kolejnych wizji. Jedną z nich pokazali właśnie studenci Detlef Schulz, Werner Huber i Thomas Schregenberger ze szwajcarskiej szkoły wyższej ZHAW.

Zaproponowali oni plan oparty na tradycyjnej siatce ulic i pierzejowej niskiej zabudowie. Najwyższy obiekt w ich projekcie to 24 kondygnacyjny budynek znajdujący się u zbiegu Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Autorzy pracy tłumaczą, że takie rozwiązanie to nawiązanie do tradycji europejskich miast oraz powojennej odbudowy Warszawy.

Większość z zaproponowanych przez projektantów budynków została zaplanowana z podcieniami. W projekcie znalazło się też miejsce na nieduży plac na wysokości PKiN od strony ulicy Marszałkowskiej oraz nieznaczne odsunięcie pierzei na wysokości Rotundy.

Najbardziej kontrowersyjnym wydaje się jednak pomysł na zabudowanie Parku Świętokrzyskiego, który został przeznaczony na kolejne kwartały zabudowy.

Mamy wątpliwości, czy zabudowywanie zielonej przestrzeni w centrum miasta to dobry pomysł. Nasze wątpliwości budzi też mocno wyeksponowana sylwetka Pałacu, który nie pasuje do kontekstu zwartej zabudowy nawiązującej do okolicznych kamienic.

A jakie jest Wasze zdanie? Zobaczcie wybrane koncepcje na zagospodarowanie Placu Defilad i wybierzcie najlepszą w naszym sondażu.

Makietę będzie można zobaczyć w ramach festiwalu Warszawa w Budowie w dawnym budynku IX LO im. Hoffmanowej w Warszawie przy ulicy Emilii Plater 29od 11 października. Więcej o wystawie na oficjalnej stronie festiwalu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kolejna wizja na zagospodarowanie Placu Defilad w Warszawie. Kiedy wreszcie się zmieni?