Apartament sterowany komórką

mpw

Przyszli mieszkańcy kamienicy przy Mokotowskiej 59 będą mogli zdalnie sterować swoimi mieszkaniami przez internet, palmtopa lub telefon komórkowy - ogłosiła firma Orco Property Group, inwestor przerabianego na apartamentowiec starego budynku przy ul. Mokotowskiej. To kolejny ?inteligentny" budynek w stolicy.

Dom przy Mokotowskiej zostanie opleciony siecią komputerową. Podłączone do niej będą wszystkie urządzenia. Mieszkańcy jeszcze siedząc w pracy, będą mogli polecić systemowi ogrzewania, by podniósł temperaturę w mieszkaniu o kilka stopni. Siedząc na urlopie, można będzie za pomocą palmtopa albo komórki zapalić światło w apartamencie, tak by wyglądał na zamieszkany. A szykując się do wyjścia z domu, można będzie zlecić systemowi, by wysunął z podziemnego garażu samochód i ustawił go na poziomie parteru. Klienci Orco mogą też podłączyć do systemu energooszczędne żaluzje, które zimą zatrzymają ciepło wewnątrz, a latem nie wpuszczą go do wnętrza mieszkania, dzięki czemu ograniczą ilość zużytej energii.

To kolejny tego typu budynek w Warszawie. W lipcu do użytku zostanie oddana rezydencja Park Włochy przy ul. Łuki Wielkie we Włochach. Jej inwestorem budynku jest firma NIA Nawrath, która dotąd zajmowała się importem i dystrybucją sprzętu elektronicznego. Mieszkania zostały zaopatrzone w tzw. instalację EIB pozwalającą na zdalne sterowanie, np. ogrzewaniem, poprzez szyfrowaną stronę internetową lub nawet telefon komórkowy. Wszystkie mieszkania zostały sprzedane, mimo wysokiej jak na Włochy ceny - od 7 do 14 tys. zł za m kw. Mieszkania przy Mokotowskiej (w kamienicy zmieści się ich 14) są jeszcze droższe - ceny zaczynają się od 24 tys. zł. Inwestycja Orco zostanie oddana do użytku w październiku.

Skomentuj:

Apartament sterowany komórką