Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sky Tower wyższa i zaokrąglona

Maciej Nowaczyk

Sky Tower zmieniła się nie do poznania. Elewacje zostały wygładzone, a cały budynek przyjął bardziej owalny kształt. Dzięki masztowi na szczycie wieży stanie się zdecydowanie najwyższym budynkiem w Polsce - wzbije się na wysokość 258 metrów

Inwestor, spółka LC Corp należąca do Leszka Czarneckiego, dostał już pozwolenie na budowę wieżowca.

- Jak tylko uporamy się z rozbiórką Poltegoru, która przebiega niezwykle szybko, zaczynamy w jego miejscu budowę Sky Tower. Początek prac planujemy już na grudzień - mówi Artur Wiza, rzecznik spółek Czarneckiego, jednego z trzech najzamożniejszych Polaków.

Pierwszą koncepcję architektoniczną budynku opracowało warszawskie biuro projektowe B & G. Władze LC Corp pokazały ją dziennikarzom niemal rok temu. Wtedy Sky Tower miała mieć kanciaste elewacje z mocno zaznaczonymi poziomymi podziałami. Wieża przypominała większość drapaczy chmur w londyńskim City z lat 80.

Jednak kilka miesięcy temu Leszek Czarnecki wynajął inne biuro architektoniczne, wrocławską Autorską Pracownię Architektury M.Z. Walas. Po kilku miesiącach pracy wrocławscy architekci pokazali zupełnie inną Sky Tower - z gładką, owalną elewacją. A cały kompleks budynków stał się bardziej opływowy.

W stosunku do pierwotnego projektu najbardziej zmieniła się główna fasada wieżowca, któremu przy okazji przybyło pięter. Po ostatnich zmianach wzniesie się na wysokość 220 metrów. A po postawieniu na dachu 38-metrowego masztu Sky Tower stanie się bezapelacyjnie najwyższym budynkiem w Polsce.

Artur Wiza: - Po przedstawieniu pierwotnego projektu przez kilka miesięcy zbieraliśmy uwagi i opinie uznanych architektów, innych specjalistów, a także samych potencjalnych mieszkańców kompleksu. Ostatnie zmiany to wynik tych konsultacji. Mamy nadzieję, że odmieniona Sky Tower stanie się prawdziwą wizytówką współczesnego Wrocławia.

W całym kompleksie powstanie 700-750 ekskluzywnych apartamentów, 36 tys. mkw. zajmą powierzchnie biurowe najwyższej klasy, a 51 tys. mkw. powierzchnie handlowo- usługowo-rekreacyjne. Zostaną one przeznaczone głównie na butiki, kawiarnie, kilka restauracji, ogród zimowy, zielone tarasy, gabinety odnowy biologicznej oraz centrum SPA i fitness.

W kompleksie będzie również kort tenisowy, sala ze ściankami wspinaczkowymi, wielofunkcyjne boisko, basen oraz sala do squasha. Pod ziemią na powierzchni niecałych 100 tys. mkw. zostanie wybudowany parking dla kilku tysięcy aut. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie ok. 300 tys. mkw.

Inwestycja będzie kosztować ok. 400 mln dolarów. Sky Tower ma zostać oddana do użytku już wiosną 2010 roku.

Już na przełomie listopada i grudnia biuro sprzedaży powierzchni w Sky Tower przedstawi pełną ofertę mieszkań i biur. Już teraz jednak można je rezerwować. Na razie największe jest zainteresowanie apartamentami.

Dla Gazety komentuje Jerzy Ilkosz, dyrektor wrocławskiego Muzeum Architektury

Nowy projekt Sky Tower prezentuje się o niebo lepiej od poprzedniego. Sam kompleks jest bardziej dynamiczny, jego owalność nawiązuje do wrocławskiej moderny lat 20. Być może nie wprowadza nic nowatorskiego do współczesnej architektury, ale kształtem i formą na pewno nie odbiega od tego, co się obecnie buduje na świecie. Taka Sky Tower może stać się jednym z symboli nowoczesnego Wrocławia, początkiem budowy wrocławskiego małego Manhattanu. Z przyjemnością Muzeum Architektury przedstawiłoby projekt nowej Sky Tower i otworzyłoby dyskusję na temat nowego wrocławskiego drapacza chmur.

Maciej Nowaczyk, Gazeta Wyborcza Wrocław

Skomentuj:

Sky Tower wyższa i zaokrąglona