Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystawa Roberta Koniecznego

red

Robert Konieczny, katowiczanin okrzyknięty przez prestiżowy magazyn ?Wallpaper" nadzieją światowej architektury, twórca domu pod Opolem, który uznano za Dom Roku na Świecie 2006 pokaże swoje projekty i realizacje w listopadzie na Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

Będzie to pierwsza tak duża wystawa tego śląskiego architekta, a wśród prac znajdą się również nigdzie dotąd nie prezentowane nowe projekty i makiety. Robert Konieczny (ur. 1969 roku) jest współzałożycielem (wraz z Marleną Wolnik) i szefem biura architektonicznego KWK Promes w Katowicach. Na swoim koncie ma wiele krajowych i zagranicznych nagród za zrealizowane i niezrealizowane projekty. Jego projekt Domu z Ziemi Śląskiej stworzony wraz z Marleną Wolnik uznany został za jedną z ikon architektury polskiej i w gronie dwudziestu projektów jest prezentowany na wędrującej wystawie promującej współczesną polską architekturę na świecie. Za ten sam projekt w 2002 roku uzyskał nominację do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe (najważniejsza europejska nagroda przyznawana architektom). Taką nominację zdobył jeszcze dwukrotnie: za Dom Otwarty (wraz z Marleną Wolnik) w 2004 roku oraz Dom Aatrialny w 2006 roku. Ten ostatni otrzymał tytuł House of the Year 2006 zwyciężając w konkursie prestiżowego portalu World Architecture News (Konieczny był pierwszym Polakiem, któremu w ogóle udało się zakwalifikować do tego konkursu). - Zaprojektowaliśmy nowy typ budynku, będący odwrotnością domu atrialnego. Normalnie charakteryzują się one tym, że otaczając wewnętrzne atrium, są zamknięte od zewnątrz, a otwarte do wewnątrz. Myśmy to odwrócili - wyjaśniał w jednym z wywiadów Robert Konieczny. W tym roku prestiżowe czasopismo o architekturze i designie "Wallpaper" ogłosiło listę 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie. KWK Promes Koniecznego znalazło się na niej jako jedyne biuro z Polski. "KWK Promes rozwija każdy projekt z prostego klucza, wyrazista idea jest konsekwentnie prowadzona od koncepcji po ostatni rysunek. Wszystkie detale budynku, jego technologia, struktura, forma i materiały są rezultatem głównego pomysłu. Architekci wierzą, że takie projektowanie daje im wolność w przełamywaniu przyzwyczajeń i tworzeniu nowych architektonicznych przestrzeni i koncepcji" - napisał o śląskim biurze "Wallpaper". Ostatnio hiszpanskie Wydawnictwo Scalae zaliczylo KWK Promes do grona 44 najlepszych mlodych architektów swiata. Poza tym podczas drugiego Międzynarodowego Konkursu Młodych Architektów "Leonardo 2007" organizowanego w Mińsku na Białorusi KWK Promes zdobyło: złoty medal za projekt Domu Ukrytego, który wkrótce powstanie na Dolnym Śląsku, puchar Grand Prix za Dom Aatrialny w kategorii najlepsza realizacja oraz specjalną nagrodę Związku Architektów Rosyjskich.

Wystawa "Sztuka Architektury" będzie pokazywana w głównej sali ekspozycyjnej Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. - Złożą się na nią banery z projektami i realizacjami Roberta Koniecznego oraz pracowni KWK Promes. W Cieszynie zobaczymy ponadto zdjęcia, filmy, a także nigdzie dotąd nie prezentowane nowe projekty i makiety domów - mówi Helena Kisielewska, kuratorka wystawy "Sztuka Architektury" Wystawa w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie odbędzie się w dniach 21 listopada - 6 grudnia. W dniu otwarcia zaplanowano wykład Roberta Koniecznego pt. "Logika przestrzeni. Od genezy do syntezy".

Więcej w internecie na www.kwkpromes.pl i www.zamekcieszyn.pl.

Skomentuj:

Wystawa Roberta Koniecznego