Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie byłoby miasteczko Expo 2012 we Wrocławiu?

ucho

Przedstawiciele państw członkowskich Biura Wystaw Międzynarodowych nie pozostawili nam złudzeń. Szansa na Expo kolejny raz ominęła Wrocław. Emocje zaczynają już powoli opadać, a my przyjrzyjmy się czym, z punktu widzenia architektury, próbowała przekonać delegatów stolica Dolnego Śląska.

Expo2012 Wrocław
Expo2012 Wrocław

 

Nie chodzi nam bynajmniej o zabytki, po których delegaci BIE oprowadzeni zostali z pewnością podczas wizyty we Wrocławiu. Zainteresowaliśmy się bardziej projektem zagospodarowania terenów wystawowych, dostępnym na stronie internetowej niedoszłego organizatora.

 

Expo2012 Wrocław

Czy tylko kolorowe projekty pozostaną miastu po przegranym wyścigu o EXPO?

 

Kampania promocyjna wystawy oparta została na haśle: ''Kultura czasu wolnego w gospodarkach świata''. Bezpośrednio z nim związany był również temat przewodni miasteczka wystawowego, które miało zostać ulokowane na wrocławskich Żernikach. Zwycięzcą konkursu architektoniczno-urbanistycznego na teren Expo 2012 została sopocka pracownia Architekt S.C.

 

Expo2012 Wrocław

Tereny wystawowe z lotu ptaka.

 

Główną arterią komunikacyjną terenów Expo 2012 miała zostać Aleja Czasu Wolnego. Wzdłuż niej planowano ulokować trzy pawilony tematyczne w postaci wież symbolizujących kolejne okresy w życiu człowieka: ''Szaleństwa młodości'', ''Radość rodziny'' oraz ''Złoty wiek''. Połączone miały one zostać kolejką linową będącą metaforą upływu czasu. Gdyby doszło do realizacji opisywanego już przez nas projektu pawilonu w kształcie góry autorstwa Vincenta Guallarta, kolejka prowadziłaby dalej, na ulokowane na jego szczycie tarasy widokowe.

 

Expo2012 Wrocław

Wnętrza pawilonu wystaw narodowych. Zimna elegancja geometrycznych brył.

 

Uwagę zwracają również pozostałe obiekty o nazwach typu: Pawilon Oświecenia i Uspokojenia, Pawilon Dreszczy i Kreatywnej Ekspresji, Pawilon Poważnej Zabawy i Odkryć albo Pawilon Smakoszy. Trzeba przyznać, że jeśli architektura kompleksu charakteryzowałaby się podobnym stopniem abstrakcji jak jego nazewnictwo, otrzymalibyśmy we Wrocławiu prawdziwie kosmiczny kawałek miasta. Wizualizacje większości pawilonów wskazują na to, że projektanci faktycznie popuścili podczas ich tworzenia wodze fantazji.

 

Expo2012 Wrocław

Pawilon Uspokojenia miał podkreślać walory odpoczynku na łonie przyrody

 

Expo2012 Wrocław

Czyżby inspiracja kultowymi dziełami polskiej kinematografii? Pawilon Poważnej Zabawy

 

Expo2012 Wrocław

Pawilon dreszczy. Nie do końca wiadomo jakie było jego przeznaczenie, ale nam się podoba.

 

Expo2012 Wrocław

Futurystyczne wnętrza Pawilonu Poważnej Zabawy i Odkryć (nazwa oryginalna)

 

Zapraszamy do obejrzenia animacji przedstawiającej tereny wystawowe, przygotowanej przez Tomasza Bagińskiego, artysty i grafika nominowanego w 2003 roku do Oscara za krótkometrażowy film 'Katedra'.

 

Skomentuj:

Jakie byłoby miasteczko Expo 2012 we Wrocławiu?