Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Z tajnych archiwów JSK

ucho

 Wiemy już, że na czele konsorcjum powołanego do zaprojektowania Stadionu Narodowego w Warszawie będzie stało niemieckie biuro JSK Architekten. Ta sama spółka zajmie się również opracowaniem projektu wrocławskiego stadionu na EURO2012. W trosce o jakość przestrzeni, która nas otacza i spokojny sen tysięcy zaangażowanych w sprawę rodaków pokusiliśmy się o małą lustrację dokonań firmy.

JSK Architekten
JSK Architekten

 

Nauczeni doświadczeniem wyniesionym z setek przeczytanych powieści detektywistycznych, rozpoczynamy śledztwo Bryły od badania pozostawionych śladów. Głównym rejonem działalności podejrzanych jest terytorium Niemiec,. Skoncentrowaliśmy więc uwagę na poszlakach odnalezionych na ziemiach naszego zachodniego sąsiada.

 

 

JSK dla Warszawy - Stadion Narodowy

 

Wstępny projektu Stadionu Narodowego dla Warszawy / JSK Architekci

 

Mamy już pierwsze pozytywne odkrycia. Duża liczba projektów w największych niemieckich miastach dodaje nam otuchy. Dodatkowo nie jest to żadna drobnica. Nie odnaleźliśmy tutaj hal hipermarketów, baraczków z blachy falistej, ani taniej mieszkaniówki. Większość dokonań firmy stanowią szeroko zakrojone realizacje jak dworce, biurowce, lotniska i oczywiście stadiony. Przyjrzyjmy się im więc bliżej.

 

Budynek AIRRAIL Center we Frankfurcie nad Menem będzie swoistą rozbudową głównej stacji kolejowej tamtejszego lotniska. Zawieszona na filarach, przeszklona platforma o długości 300 metrów i wysokości 9 pięter będzie mieścić w sobie hotele, biura, część handlową oraz rekreacyjną. Podróżni będą mogli obserwować sytuację na peronach poprzez przezroczystą podłogę kompleksu. Nie każdemu spodoba się z pewnością dyskusyjna architektura budynku, ale przyznać musimy, że zapowiada się on monumentalnie. Plus dla JSK.

 

AIRRAIL Frankfurt Main

AIRRAIL Center we Frankfurcie nad Menem

 

Ale skupmy się jednak na stadionach. Architekci JSK chwalą się wielkim doświadczeniem w projektowaniu i wdrażaniu w życie obiektów sportowych. Ciekawym przykładem może być tu LTU Arena z Düsseldorfu. Prosta bryła budynku, będąca właściwie wyznacznikiem stadionów autorstwa tego biura kryje w sobie przestrzeń o różnorodnych zastosowaniach. Zasobna w ponad 51 000 miejsc siedziba klubu Fortuna, bywa również areną wielu innych imprez jak koncerty czy targi. Polskich kibiców zainteresuje z pewnością fakt, że arena została otwarta dokładnie 2 lata po rozpoczęciu prac budowlanych. Jest więc jeszcze nadzieja.

 

LTU Arena Dusseldorf

LTU Arena z Düsseldorfu

 

JSK startowało również w konkursie na przebudowę Leśnego Stadionu (Waldstadion) we Frankfurcie nad Menem. Obiekt otwarty w 1925 roku nie spełniał rygorystycznych wymogów związanych z odbywającymi się w Niemczech Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej. Ostatecznie wybrano koncepcję konkurencyjnego biura Gerkan, Marg & Partner. Stadion przemianowany po przeróbkach na Commerzbank - Arena adaptowany był do nowych czasów przez 3 lata. Na poniższych ilustracjach przedstawiamy zrealizowany projekt GM&P i odrzuconą koncepcję JSK.

 

Commerzbank Arena Frankfurt Main

Commerzbank Arena Frankfurt nad Menem / Gerkan, Marg & Partner

 

JSK  Waldstadion

Odrzucona koncepcja JSK / Waldstadion, Frankfurt nad Menem

 

Poza granicami własnego kraju, biuro pozwala sobie nawet na śmielsze projekty. Ponad dwustumetrowej wysokości hotel w Iranie nazwany będzie Kwiatem Wschodu. Zewnętrzna fasada przyciągać będzie wzrok charakterystycznymi stalową konstrukcją, rozszerzającą się w połowie wysokości i zwężającą u szczytu.

 

Flower Tower

Flower of the East , Iran / JSK

 

"Góra Lodowa" w mieście Doha w Katarze. Przy tym projekcie twórcy naprawdę zaszaleli.. Wykręcona wieża wielkości Pałacu Kultury przypominająca górę lodową łączącą elementy Wschodu i Zachodu (tylko gdzie oni widzieli taką górę?!). Jest to z pewnścią jedna z tych inwestycji, które uwielbiane są przez inwestorów w krajach Bliskiego Wschodu. Budynek wygląda kosmicznie i wiadomo, że będzie się o nim mówić. Plus za rozmach. Minus za przesadę.

 

Góra Lodowa Katar

Góra Lodowa, Katar / JSK

 

Odwiedzając w najbliższym czasie Berlin mamy szansę natknąć się na gigantyczny betonowy szkielet kolejnej konstrukcji autorstwa JSK. To budowana obecnie O2-World Arena, uniwersalna hala widowiskowa opracowana wspólnie z architektami z biura HOK. Mogąca pomieścić ponad 16 tys. gości hala stanie się sercem nowej dzielnicy zlokalizowanej we wschodniej częsci miasta.

 

O2 World Arena

O2 World Arena, Berlin / JSK

 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że architekci z JSK brali udział w konkursie na projekt II terminalu warszawskiego lotniska Okęcie oraz wygrali konkurs na rozbudowę II terminalu lotniska pasażerskiego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

 

II terminal warszawskiego lotniska

Projekt II terminalu warszawskiego lotniska / JSK

 

Zabraliśmy całkiem pokaźną ilość materiałów dowodowych jednoznacznie wskazujących że akcja pod kryptonimem ''EURO2012'' faktycznie może zakończyć się powodzeniem. JSK Architekci wykazują cechy pozwalające zaufać im jako projektantom zaprawionym w ciężkich sytuacjach i dobrze radzącym sobie w każdym terenie. Pozostaje więc nam czekać tylko na wyniki prac i mieć nadzieję na dobrą, ale nie przedobrzoną architekturę.

 

 

Skomentuj:

Z tajnych archiwów JSK