Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bryła Roku i Makabryła Roku 2007

ucho

Od dzisiaj przez najbliższy tydzień będziemy oczekiwać na Wasze propozycje dotyczące najciekawszych realizacji architektonicznych ubiegłego roku. Przymiotnik ''najciekawsze'' charakteryzuje tutaj obok najbardziej wartościowych przykładów budownictwa minionego roku - Bryły Roku 2007, również największe potknięcia architektoniczne, które nagrodzone zostaną tytułem Makabryły Roku 2007.

Nowe skrzydło Starego Browaru
Nowe skrzydło Starego Browaru

W ostatnich latach na ulicach naszych miast coraz częściej odgrywany jest podobny spektakl. Wielkie żurawie budowlane kołyszące się lekko w rytm podmuchów wiatru, którym towarzyszy tłum robotników uwijających się z większym lub mniejszym zaangażowaniem przy wznoszeniu nowych obiektów. Jeśli nie z dnia na dzień to przynajmniej z miesiąca na miesiąc oblicze polskich miast zmienia się nieustannie. Rozwój gospodarczy i idący za nim wzrost liczby inwestycji budowlanych jest faktem. Zupełnie nie interesuje nas, która z ekip rządzących przyczyniła się najbardziej do takiego stanu. Poszukujemy jedynie odpowiedzi na pytanie, czy ilość przekuwa się w tym przypadku w jakość.


Zastanawialiśmy się w Bryle nad publikacją całkowicie subiektywnego rankingu ubiegłorocznych dokonań architektonicznych w Polsce. Po krótkiej acz burzliwej dyskusji stwierdziliśmy jednak, że zignorowanie jednej z największych zalet internetu jaką jest interaktywność, okryłaby nas hańbą i stuletnim wstydem. Postanowiliśmy więc zaproponować naszym Czytelnikom zgłaszanie kandydatów do tytułów Bryły i Makabryły Roku 2007.

 

Przez najbliższy tydzień będziemy zbierać Wasze propozycje w komentarzach to tego artykułu oraz pod adresem e-mailowym

brylaroku@g.pl

 

 

Prosimy o zaznaczenie w temacie maila nazwy budynku, miasta w którym się on znajduje oraz czy jest to propozycja do Bryły Roku czy do Makabryły Roku. Krótkie uzasadnienie swojej propozycji w treści wiadomości z pewnością również ułatwi nam zdanie. Podobnie w przypadku komentarzy prosilibyśmy o parę słów wyjaśnienia i przyporządkowanie propozycji do jednej z powyższych kategorii.

 

 

Mamy nadzieję, że liczba propozycji nadesłanych do Bryły Roku porównywalna będzie ze zgłoszeniami do Makabryły (których dominacji nieco się obawiamy). Następnie postaramy się uporządkować wszystkie otrzymane od Was propozycje oraz ogłosić otwarte głosowanie. I dopiero wtedy zmanipulujemy wyniki jeżeli nie będą pasowały do naszych zapatrywań*

 

Plebiscyt będzie dotyczył budynków, których budowa ukończona została w 2007 roku. Przewidujemy, że wśród zgłoszeń znajdzie się wiele obiektów ze wcześniejszą datą otwarcia. Nie będziemy ich mogli niestety brać pod uwagę. Wierzymy mocno w gust naszych czytelników i zapraszamy gorąco do wzbogacenia naszego przeglądu i nadsyłania ciekawych propozycji.

 

Postanowiliśmy zilustrować ten tekst kilkoma przykładami, które narzucają się same, jeśli mowa o symbolach ubiegłorocznej polskiej architektury.

 

Zintegrowane Centrum Studenckie Politechniki Wrocławskiej

Fot. Łukasz Woźniak

 

Zintegrowane Centrum Studenckie Politechniki Wrocławskiej / Wrocław. Kontrowersyjna bryła Centrum Studenckiego z niewielkimi okrągłymi okienkami mającymi nawiązywać do komputerowej karty perforowanej. Duży plus za surowe wnętrza i dobre wpasowanie budynku w trudną pod względem uwarunkowań urbanistycznych okolicę.

 

Nowe skrzydło Starego Browaru

Fot. StaryBrowar.pl

 

Nowe skrzydło Starego Browaru / Poznań. Rozbudowa wielokrotnie nagradzanego i podziwianego centrum handlowo - rozrywkowo - kulturalnego. Zaprojektowany przez Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza ze Studia ADS budynek nie wywołał już tak ogromnego szoku jak ich pierwotna realizacja. Wynikało to pewnie z faktu, że mieszkańcy zdążyli już przyzwyczaić się do dobrej architektury w tamtej okolicy. Żelazny kandydat to wysokiego miejsca w naszym plebiscycie.

 

Pawilon Wyspiański 2000

Fot. Paweł Piotrowski / AG

 

Pawilon Wyspiański 2000 / Kraków . Połączenie funkcji artystycznej z urozmaiceniem przestrzeni miejskiej. Wskrzeszenie w szkle projektów witraży Wyspiańskiego idzie tu w parze z ciekawym zagospodarowaniem małej działki i sprytną niwelacją efektu ''ślepych ścian''.

 

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie

 

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie. Dla udowodnienia, że dobra architektura nie jest tylko domeną wielkich miast. Jej lekkość, elegancja i dobre wpasowanie w otoczenie dają przykład do naśladowania dla podobnych inwestycji tego typu.

 

 

Fot. studiokonior.pl

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" Akademii Muzycznej w Katowicach. Według projektu Tomasza Koniora i Krzysztofa A. Barysza na tyłach neogotyckiego gmachu uczelni wyrosły dwie surowe ceglane bryły. Jedna mieści bibliotekę z administracją, zaś druga, znacznie większa, salę koncertową.

Pomiędzy nowym a starym obiektem powstał jedyny w swoim rodzaju zadaszony plac, który pełni równocześnie funkcję holu.

 

Teraz zasiejemy ziarno niezgody.

 

 

Fot. Waldemar Kompała /AG
Poszukajcie sensu w Złotych Tarasach.

''Nasi architekci w prywatnych rozmowach Złote Tarasy zaprojektowane przez Amerykanów z pracowni The Jerde Partnership komentują krótko: - Wielkie g... Krzywe, brzydkie, nie pasuje do miasta. Grajdoł pod szklanym dachem'' - pisze w artykule Dariusz Bartoszewicz. I na koniec przyznaje punkty. ''Złote Tarasy stanowią tak naprawdę pierwszy przykład architektury, którą można określić jako organiczno-komputerową. Kształty znane dotąd tylko ze świata przyrody udaje się dowolnie powtarzać, fantazyjnie przekształcać i kompilować dzięki wykorzystaniu bardzo zaawansowanych programów komputerowych. Amerykańscy architekci zapewniali, że kształt dachu wziął się z inspiracji warszawskimi parkami. Najpierw powstało kilka komputerowych kulistych drzew i ich wirtualnych konarów, na które opadła miękka tkanina. Choć takie tłumaczenie może budzić uśmiech, nie zmienia to faktu, że tak skomplikowanej struktury nikt w Warszawie nie widział dotąd na własne oczy. Chyba że za granicą.''


*posuniemy się do tego jedynie w sytuacji krytycznej

Skomentuj:

Bryła Roku i Makabryła Roku 2007