Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bryła i Makabryła Roku 2007 - Wyniki

ucho

Panie i Panowie mamy zaszczyt i niewątpliwą przyjemność zaprezentować wyniki pierwszej edycji plebiscytu Bryły na najciekawsze budynki ubiegłego roku. Oddawaliście swoje głosy przez ostatnie 24 godziny wybierając najlepsze oraz najgorsze budowle w dwóch kategoriach: Bryła Roku 2007 oraz Makabryła Roku 2007.

BRYŁA ROKU 2007: Stary Browar w Poznaniu, proj. Studio ADS
BRYŁA ROKU 2007: Stary Browar w Poznaniu, proj. Studio ADS
Stary Browar

 

Dyskusja towarzysząca głosowaniu, okazała się zgodnie z naszymi przewidywaniami, niezwykle burzliwa. Trudno wskazać było w niej budowlę ocenianą jednoznacznie w pozytywny sposób. Właściwie każdy z kandydatów do tytułu Dobrej Bryły Roku oprócz pochwał spotykał się również z licznymi głosami krytyki. Potwierdza to tylko fakt trudności wiążących się z oceną wartości dzieł architektury.

Ostra walka pomiędzy kandydatami do tytułu Bryły Roku 2007 toczyła się do ostatnich sekund głosowania. Ostatecznie z minimalną przewagą 26 głosów...

 

Dobra Bryła Roku 2007

Nowe skrzydło Starego Browaru w Poznaniu

1655 głosów / 23%

 

Stary Browar Poznań Bryła

www.starybrowar.pl

 

Zaprojektowany przez Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza ze Studia ADS budynek Starego Browaru w Poznaniu niezwykle wysoko ustawił architektoniczną poprzeczkę. Rozbudowa obiektu o nowe skrzydło nazwane Pasażem nie była więc zadaniem trywialnym. Kontynuując swoje dzieło architekci umiejętnie nawiązali do starej części centrum, wprowadzając jednak obok ceglanej elewacji również futurystyczne, niespotykane wcześniej, elementy w postaci metalicznej, lśniącej kurtyny oraz rozległego przeszklenia ponad głównym wejściem do kompleksu.

 

Stary Browar architektura bryła

www.starybrowar.pl

 

Patrząc pod kątem rozwiązań architektonicznych oraz urbanistyki większość powstających obecnie w naszym kraju śródmiejskich centrów handlowych zdecydowanie rozczarowuje. Widać to chociażby w ilości zgłoszeń tego typu obiektów do tytułu Makabryły Roku. Jeśli chodzi o szacunek dla urbanistyki miasta oraz dbałość o wykończenie i jakość wnętrz, nowe skrzydło Starego Browaru jest na tym tle przykładem niemal wzorcowym Wspólnie ze starszą częścią kompleksu stanowi jedną z ikon polskiej architektury i jeden z niewielu docenianych w świecie przykładów nowoczesnego polskiego budownictwa.

 

Stary Browar Poznań

www.starybrowar.pl

 

Poznaniowi gratulujemy więc Starego Browaru, a tymczasem przechodzimy do ujawnienia dwóch pozostałych miejsc na podium plebiscytu Bryła Roku.

 

 

2 miejsce

Pawilon Wyspiański 2000, Kraków

Projektant: Krzysztof Ingarden

1629 głosów / 22 %

3 miejsce

Zintegrowane Centrum Studenckie PWr, Wrocław

Projektant: Bogusław Wowrzeczka

1551 głosów / 21%

Pawilon Wyspiański 2000 KrakówZintegrowane Centrum Studenckie Wrocław

Fot: Cancre, źródło: Wikimedia Commons,

na licencji GNU FDL

Fot. Łukasz Woźniak

 

W przypadku kandydatów do tytułu Makabryły Roku 2007 kontrowersje nie były już tak silnie odczuwalne. Mino ubiegłorocznego wysypu ogromnych i niekoniecznie udanych centrów handlowych to nie one wzbudziły największy niesmak wśród głosujących.

 

Makabryła Roku 2007

Wieża widokowa przy moście Staromiejskim w Gorzowie Wielkopolskim

Autorska Pracownia Projektowa Format  Architekci: Małgorzata i Waldemar Kłosowscy oraz ich syn Mateusz

2862 głosów / 39%

 

Wieża widokowa Gorzów Wielkopolski

Fot. Urząd Miasta Gorzowa

 

Jej oficjalną nazwą jest Info Glob, w świadomości mieszkańców pozostanie jednak chyba na zawsze Pająkiem. Wieża choć widokowa z definicji w pewnym momencie swojego istnienia miała być nawet z powodów bezpieczeństwa niedostępna dla zwiedzających. Krzykliwa i agresywna w swoich barwach kula wsparta na cienkich nogach w zamyśle władz miasta miała być zapowiedzią tego, co powstanie na Zawarciu - nowoczesnej dzielnicy, która ma wprowadzić Gorzów w nowe, lepsze czasy. Postmodernistyczny potworek nie jest jednak tym co utożsamić moglibyśmy chociaż z cieniem nowoczesnej architektury. Jak napisał w swoim artykule Dariusz Barański:" Na pewno Info Glob w jednym otwiera nową erę: tam właśnie jest pierwsza w Gorzowie publiczna toaleta na europejskim poziomie."

 

Przejście podziemne pod rondem

Podziemne przejście pod rondem na Zawarciu Fot. Daniel Adamski / AG

 

Pozostałe miejsca:

2 miejsce

Galeria Krakowska

Projekt: ECE Europa Bau- und Projektmanagement Polska oraz IMB Asymetria

1474 głosów / 20%

3 miejsce

Złote Tarasy, Warszawa

Projekt: Jerde Partnership

1054 głosów / 15%

Galeria KrakowskaZłote Tarasy Warszawa
Fot. Grażyna Makara / AG 

 

 

 

Skomentuj:

Bryła i Makabryła Roku 2007 - Wyniki