Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy Kraków potrzebuje wieżowców?

ucho

We wtorek odbyła się debata "Gazety", w której główne pytanie brzmiało: czy w Krakowie potrzebne są nowoczesne wieżowce? Zgromadziła ona w Starym Teatrze przedstawicieli władz miasta, architektów, deweloperów oraz, co najważniejsze, tłumy krakowian.

Szkieletor Fot. Tomasz Wiech / AG
Szkieletor Fot. Tomasz Wiech / AG

 

Pomysł na Szkieletora: wyższy ale niewidzialny

 

Światowa kariera "Szkieletora"

 

Goście przywoływali wołające o pomstę do nieba przykłady budynków przełamujących skalę zabudowy Starego Miasta, a wzniesione jeszcze w okresie międzywojennym, takie jak Feniks na Rynku Głównym, KKO przy pl. Szczepańskim, dzięki czemu z każdą chwilą dyskusja nabierała rumieńców. Szczególnie gorąco zrobiło się gdy poruszono temat "szkieletora".

 

Szkieletor

Fot.Tomasz Wiech / AG

 

- Odbieram całą masę sygnałów od osób protestujących przeciwko wysokiej zabudowie w naszym mieście, a z drugiej strony podnoszą się głosy opowiadające się za podwyższeniem tego budynku. Uważam, że dyskusja na temat wysokiej zabudowy w Krakowie jest po prostu konieczna. Należy nad nią zapanować, oczywiście nie poprzez wpływanie na opinie publiczną, ale wskazując konkretne rozwiązania - podkreślał wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski, który kilka tygodni temu wydał decyzje zakazującą podwyższania szkieletu przy rondzie Mogilskim.

 

Kościół karmelitów i Szkieletor

Kościół karmelitów i Szkieletor Fot. Tomasz Wiech / AG

 

Zapytany o to, argumentował: - Moim zadaniem jest ochrona zabytkowego dziedzictwa Krakowa, oczywiście w ramach obowiązującego prawa. Chodzi tu o wartość bezcenną, jaką jest obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a nie można zapominać, że ten wpis spowodował znaczne ożywienie zarówno turystyczne, jak i gospodarcze Krakowa. Nie możemy dopuścić do tego, żeby Kraków został z tej listy skreślony - dodał konserwator.

 

Więcej...Gazeta Wyborcza Kraków 

Skomentuj:

Czy Kraków potrzebuje wieżowców?