Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ratujmy kino Gdynia

ucho

Publikujemy list otwarty Stowarzyszenia "Łódź Filmowa" i "Komitetu na rzecz ratowania Kina Gdynia" - apelu o ratowanie zabytkowego budynku niszczejącego w centrum Łodzi.

Kino Gdynia w Łodzi
Fot. Tomasz Stańczak /AG

 

Na pomoc Gdyni

 

W tym roku mija 100 lat od chwili gdy w charakterystycznym "budynku z sową" przy ul. Tuwima powstało kino Gdynia (początkowo nazwane Odeon). Wiele pokoleń łodzian właśnie tu ulegało fascynacji X muzą. Niektórzy z nich zostali filmowcami, inni, przychodzący raczej do kina niż na film, także zachowali o Gdyni słodkie wspomnienie.

 

Niestety, wiele wskazuje na to, że są to ostatnie dni legendarnego miejsca i zabytkowego obiektu. Oddane trzynaście lat temu w wieczyste użytkowanie firmie Rexpol - stare, "magiczne" kino popada w ruinę i rozpada się na naszych oczach. Umiera. W podobny sposób z ulic Łodzi zniknęło bezpowrotnie wiele architektonicznych dowodów wyjątkowej przeszłości naszego miasta.

 

 Kino Gdynia w Łodzi

Kino Gdynia w Łodzi

 

Nie możemy dłużej na to pozwalać! Nie dopuśćmy, żeby Kino Gdynia, ten nieodłączny element łódzkiego krajobrazu, ulegał dalszej dewastacji i rozpadł się w gruzy. To od nas zależy jaką Łódź pozostawimy następnym pokoleniom! Czy znajdzie się w niej miejsce na zachowane ślady historii miasta, na symbole wspólnej tożsamości jej mieszkańców.

 

Inicjatywa podjęta przez radną Patrycję Wójcik może okazać się procesem skomplikowanym i długotrwałym. Istnieje jednak realna szansa, że ostatecznie budynek przy Tuwima 2 znów będzie własnością miasta. Wówczas można będzie go wyremontować i sprawić by na nowo służył mieszkańcom - np. jako nowoczesne centrum kultury.

 

By tak się stało - akcja "Ratujemy Kino Gdynia" musi być naszą wspólną akcją! Liczymy na wsparcie wszystkich, którym na sercu leży dobro łódzkich zabytków i wspólnego dziedzictwa kulturowego. Sprawmy, by symbol mądrości i rozsądku - sowa, zasiadająca nad frontonem kina Gdynia, pozostała na swoim miejscu. Dlatego apelujemy - oddajmy Kino Gdynia kulturze! Oddajmy je łodzianom!

 

 

Stowarzyszenie "Łódź Filmowa" i "Komitet na rzecz ratowania Kina Gdynia"

Skomentuj:

Ratujmy kino Gdynia