Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzegórzki: blok będzie się wił jak wąż

agarum

 Nowe inwestycje mieszkaniowe zmieniają przemysłowy charakter Grzegórzek, do niedawna zaniedbanej dzielnicy Krakowa.

 

 

Duże zakłady przemysłowe i mniejsze warsztaty rzemieślnicze działające dawniej na Grzegórzkach ustępują dziś miejsca nowym inwestycjom mieszkalno-usługowym. Zwiastunem zmian było otwarcie mostu Kotlarskiego oraz przekształcenie starej rzeźni w Galerię Handlową "Kazimierz". Prawdziwe rewolucje dopiero czekają mieszkańców Grzegórzek.

 

 

Fot. Ingarden&Ewy

 

Wolne tereny po dawnej fabryce czekolady Wawel przy ul. Rzeźniczej mają niebawem zagęścić się od nowej zabudowy. Za dwa miesiące rusza tam budowa osiedla dla ponad tysiąca mieszkańców. Zwarty zespół pięciu bloków (nazwane Apartamentami przy Bulwarze) to inwestycja, którą pilotuje hiszpański deweloper GP Investments, należący do konsorcjum GrupoPrasa. Autorem projektu jest znana pracownia Ingarden & Ewy Architekci.

Na 2,5-hektarowej działce w kwartale ulic Masarskiej, Gęsiej, Rzeźniczej i Kotlarskiej powstanie około 500 mieszkań, wraz z podziemnym parkingiem na 220 miejsc postojowych. Monumentalny kompleks, który w najwyższym punkcie wzniesie się na dziewięć kondygnacji, przypominać ma... wijącego się węża.

 

Fot. Ingarden&Ewy- Miękkie linie elewacji i nieregularne podziały okienne mają przełamać blokowy charakter budynków. Inwestor chciał maksymalnie wykorzystać działki. Dlatego postanowiliśmy, że wszystkie te budynki połączymy ze sobą. W konsekwencji udało się uzyskać zwarty kwartał miejski. Biorąc pod uwagę, że jest to część śródmieścia Krakowa, pojawienie się w tym miejscu tak gęstej zabudowy nie powinno nikogo dziwić - tłumaczy Jacek Ewy z pracowni Ingarden & Ewy Architekci.

Od frontu elewacje budynków wykończone będą białym tynkiem, cokoły w podcieniach naturalnym kamieniem, a elewacja wewnętrzna szkłem. Dziedzińce zaaranżowane zostaną na wzór niewielkich ogrodów, przez które puszczony zostanie pasaż łączący ul. Rzeźniczą z Kotlarską. Zgodnie z zapewnieniami inwestora, pierwszy etap projektu, który zakłada wzniesienie sześciokondygnacyjnego budynku na 161 mieszkań wraz z lokalami usługowymi na parterze, ruszy już w maju.

Po przeciwnej stronie ul. Kotlarskiej trwa już budowa kolejnych budynków mieszkalnych. Na pięciohektarowej działce między ul. Grzegórzecką a Wandy powstaje sześć apartamentowców - Wiślanych Tarasów. W kolejce stoją następni inwestorzy. Przyciąga ich atrakcyjne sąsiedztwo zielonych bulwarów wiślanych, a także dobre skomunikowanie z pozostałą częścią miasta. Nie bez znaczenia są tu inwestycje miejskie, jak modernizacja ronda Grzegórzeckiego, dzięki którym dzielnica stają się jeszcze bardziej atrakcyjna.

- To niezwykle czynny obszar, bez wątpienia jeden z ostatnich w Krakowie, umożliwiający realizacje tak dużych inwestycji - podsumowuje Jacek Ewy.

 

Dawid Hajok

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

Skomentuj:

Grzegórzki: blok będzie się wił jak wąż