Budynek wasz, inicjatywa nasza
Ostatni numer pisma Volume jest poświęcony projektom których nikt nie zamawiał. Młoda warszawska pracownia już kilka lat temu wprowadzała w życie podejście do projektowania architektury oparte na inicjatywie własnej.


Volume jest stosunkowo nowym pismem na rynku, ale szybko wspina się na pozycję lidera w teorii architektury , przynajmniej w pewnych kręgach odbiorców. Zespół redakcyjny rozrzucony jest pomiędzy Holandią a Stanami Zjednoczonymi. Najnowszy numer próbuje odsłonić potencjał wynikający z zaburzenia kolejności etapów tradycyjnej inwestycji architektonicznej i nawołuje architektów do robienia "nieproszonych" projektów.
Słynnym przykładem wykazania inicjatywy jest projekt The Clover Block w Kopenhadze. Architekci, duńskie biuro Bjarke Ingels Group, zaniepokojeni planami deweloperów, wystąpili do mieszkańców i polityków z własnym spektakularnym i pragmatycznym projektem. Pozwala on na zbudowanie potrzebnych mieszkań bez konieczności zabudowania istniejących boisk. Projekt przeszedł, podobno dziś jest chlubą polityków, podobno "ponad podziałami".
B.I.G. / fot.Kopenhaga The Clover Block
Warszawska Grupa Projektowa Centrala jest kilkuosobową pracownią o zmiennym składzie, mającą na koncie kilka realizacji. To młode biuro już kilka lat temu zamieściło na swojej stronie projekty będące interesującymi przykładami inicjatywy w architekturze.
Projekt Central Park / Fot. Grupa Projektowa Centrala
Projekt Central Park / Fot. Grupa Projektowa Centrala
Projekt Central Park jest graficznie powabną próbą wskazania potencjałów zawartych w budynku warszawskiego Dworca Centralnego. Ten tak nielubiany i nieumyty dworzec oferuje spektakularną i niedocenianą przestrzeń. Centrala pokazuje, że nawet skromne interwencje mogłyby tę publiczną przestrzeń wskrzesić i przestroić na dzisiejsze potrzeby.
Pawilon Chemii / Fot. Grupa Projektowa Centrala
Inny projekt Centrali rusza na ratunek modernistycznemu pawilonowi chemii przeprogramowując go na Warszawskie centrum informacji turystycznej.
Rotunda Warszawa / fot. Grupa Projektowa Centrala
Zdecydowanie najodważniejszą inicjatywą Centrali jest projekt schowania warszawskiego budynku Rotundy przed drapieżnymi developerami, nad Rondem Dmowskiego.
Gratulujemy inicjatyw, czekamy na budynki.
Feliks
The Smile - uśmiechnięty budynek w Nowym Jorku od BIG
Pracownia BIG Architects Bjarke Ingelsa zaprojektowała muzeum zegarków Audemars Piguet w Szwajcarii. Już wkrótce otwarcie!
Downtown Brooklyn - BIG i WXY przedstawili projekt kolorowej, przyjaznej mieszkańcom dzielnicy
Woven City - w Japonii powstaje miasto przyszłości. To projekt BIG dla koncernu Toyota
Bjarke Ingels opowiada o nowym pomyśle na warszawską Wolę
Catherine Huang z BIG: "Jesteśmy pragmatycznymi optymistami" [WYWIAD]
Bjarke Ingels - na czym polega fenomen założyciela BIG Architects?
Nowoczesna Kopenhaga - budynki, które warto zobaczyć