Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budynek wasz, inicjatywa nasza

michalsikorski

Ostatni numer pisma Volume jest poświęcony projektom których nikt nie zamawiał. Młoda warszawska pracownia już kilka lat temu wprowadzała w życie podejście do projektowania architektury oparte na inicjatywie własnej.

rotunda
centrala

 

Volume jest stosunkowo nowym pismem na rynku, ale szybko wspina się na pozycję lidera w teorii architektury , przynajmniej w pewnych kręgach odbiorców. Zespół redakcyjny rozrzucony jest pomiędzy Holandią a Stanami Zjednoczonymi. Najnowszy numer próbuje odsłonić potencjał wynikający z zaburzenia kolejności etapów tradycyjnej inwestycji architektonicznej i nawołuje architektów do robienia "nieproszonych" projektów.

 

Pismo Vogue

 

Słynnym przykładem wykazania inicjatywy jest projekt The Clover Block w Kopenhadze. Architekci, duńskie biuro Bjarke Ingels Group, zaniepokojeni planami deweloperów, wystąpili do mieszkańców i polityków z własnym spektakularnym i pragmatycznym projektem. Pozwala on na zbudowanie potrzebnych mieszkań bez konieczności zabudowania istniejących boisk. Projekt przeszedł, podobno dziś jest chlubą polityków, podobno "ponad podziałami".

 

Kopenhaga The Clover Block

B.I.G. / fot.Kopenhaga The Clover Block

Warszawska Grupa Projektowa Centrala jest kilkuosobową pracownią o zmiennym składzie, mającą na koncie kilka realizacji. To młode biuro już kilka lat temu zamieściło na swojej stronie projekty będące interesującymi przykładami inicjatywy w architekturze.

 

Dworzec Centralny

Projekt Central Park / Fot. Grupa Projektowa Centrala

Projekt Central Park

Projekt Central Park / Fot. Grupa Projektowa Centrala

 

Projekt Central Park jest graficznie powabną próbą wskazania potencjałów zawartych w budynku warszawskiego Dworca Centralnego. Ten tak nielubiany i nieumyty dworzec oferuje spektakularną i niedocenianą przestrzeń. Centrala pokazuje, że nawet skromne interwencje mogłyby tę publiczną przestrzeń wskrzesić i przestroić na dzisiejsze potrzeby.

 

Pawilon Chemii

Pawilon Chemii / Fot. Grupa Projektowa Centrala

 

Inny projekt Centrali rusza na ratunek modernistycznemu pawilonowi chemii przeprogramowując go na Warszawskie centrum informacji turystycznej.

 

Rotunda Warszawa

Rotunda Warszawa / fot. Grupa Projektowa Centrala

 

Zdecydowanie najodważniejszą inicjatywą Centrali jest projekt schowania warszawskiego budynku Rotundy przed drapieżnymi developerami, nad Rondem Dmowskiego.

 

Gratulujemy inicjatyw, czekamy na budynki.

 

Feliks

Skomentuj:

Budynek wasz, inicjatywa nasza