Kraków - Zakrzówek: baseny, amfiteatr i wiśniowe sady
Publiczny park, amfiteatr, baseny, ściana wspinaczkowa, a obok apartamentowe osiedle wśród ogrodów i sadów. Portugalska firma Gerium, właściciel terenów na Zakrzówku w Krakowie, przedstawiła swoje plany inwestycyjne.


O zagospodarowaniu malowniczego zalewu na Zakrzówku w Krakowie mówiło się od lat. Idea ta ma wreszcie szansę na realizację.

Planowana przez firmę Gerium Polska Development inwestycja parkowo-mieszkaniowa obejmie około 100 hektarów. Do końca 2009 roku ma być zagospodarowany teren wokół zalewu. Powstanie tu ogólnodostępny park z polem biwakowym, amfiteatrem, ściankami wspinaczkowymi i pływającymi basenami. Wśród urwistych skał planowane jest też zamontowanie platformy widokowej. Strome zbocza, a także samą taflę wody, podkreślałaby podczas specjalnych okazji iluminacja. Park będzie okrążać trzykilometrowa ścieżka spacerowa (czyli o długości takiej samej jak krakowskie Planty).
Letni amfiteatr byłby okresowo zadaszany
- Tę inwestycję dzielą od Wawelu tylko trzy kilometry. Możemy więc mówić o zagospodarowaniu strefy śródmiejskiej - zaznaczał Stanisław Deńko, jeden z projektantów inwestycji o nazwie "Kraków City Park".
Obok parku, pomiędzy ulicami św. Jacka i Wyłom, stanie osiedle mieszkaniowe o "charakterze ogrodowym". Maksymalnie osiągnie wysokość czterech kondygnacji - wyżej się nie da, bo to teren pod opieką jurajskiego parku krajobrazowego. Autorami koncepcji architektonicznej Kraków City Park są Deńko i Piotr Nawara, którzy współpracowali z prof. Aleksandrem Böhmem.
Osiedle mieszkaniowe
Deńko zapewnia, że zatopiony w zieleni zespół apartamentów w niczym nie będzie przypominał blokowiska. Zabudowa ma nawiązywać do tradycyjnej, z detalami architektonicznymi oraz kamieniem i drewnem jako materiałem wykończeniowym. - Przewidzieliśmy płaskie, zielone tarasy na dachach - informuje Deńko. Dodaje, że patrząc na osiedle z góry, np. z platformy widokowej, zobaczy się zieloną kompozycję tarasów zamiast lasu dachówek.
- Przedpola budynków zajmą prywatne ogrody mieszkańców, ale oprócz nich zaplanowaliśmy też publiczne sady. Każdy inny: wiśniowy, jabłkowy czy gruszowy, tak by poszczególne przestrzenie można było identyfikować - opowiadał Deńko.
Kiedy inwestycja będzie gotowa? - Czekamy na uchwalenie planu przestrzennego zagospodarowania terenu - odpowiadała Barbara Zbyszewska, dyrektorka ds. rozwoju i inwestycji Gerium, która zapewniała, że najpierw powstanie ogólnodostępny park, potem osiedle apartamentowców. W całe przedsięwzięcie Gerium zainwestuje 350 mln euro.
Inwestycja możliwa jest dzięki porozumieniu z gminą Kraków, z którą Gerium zamieni się działkami. Portugalczycy dysponują bowiem kupionymi od rodziny Batków 30 hektarami, na których nie można nic budować. Miasto jest natomiast właścicielem kilku hektarów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Po wymianie na dzisiejszej działce gminnej Gerium zbuduje osiedle willowe, a na 80 hektarach (swoich i gminnych) na własny koszt urządzi ogólnodostępny park dla mieszkańców.
Magdalena Kursa
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Jednak nie wszyscy zgadzają się z wizją inwestora. Zastrzeżenia mieszkańców miasta budzi wysokość jak i przesadna gęstość upakowania projektowanych zabudowań. Nie mówiąc już o ingerencji inwestycji w naturalne otoczenie. Kontrowersje wokół projektu naświetlone zostały w tekstach zaprezentowanych poniżej:
Inwestor: Nie zrobimy rewolucji na Zakrzówku
Gorąca debata o planie dla Zakrzówka

- Więcej o:
- apartament
- kraków
- park
- zakrzówek
Apartament Botanica – wynajem krótkoterminowy w dobrym stylu
Osiedle Finale Apartments na warszawskim Mokotowie. Trzy nowoczesne bryły projektu Bogdana Kulczyńskiego
Ogrody Graua we Wrocławiu. Rewitalizacja zabytkowego pałacyku i apartamentowiec od Maćków Pracownia Projektowa
Centrerville - apartamentowiec na wrocławskim Nadodrzu. Zaprojektowała go Maćków Pracownia Projektowa
Apartamenty XYZ w Szczyrku. Trzy kameralne bryły od WXCA
Niezwykły apartamentowiec na Cyprze. Każde mieszkanie będzie miało prywatny basen
Funkcjonalna abstrakcja - apartamentowce Złota 19 w Katowicach. Twóczy ukłon w stronę śląskiej architektury
Apartament w Angel Wawel. Cztery piętra, 700 m kw. powierzchni, witraże i zabytkowe polichromie