Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kraków - Zakrzówek: baseny, amfiteatr i wiśniowe sady

ucho

 Publiczny park, amfiteatr, baseny, ściana wspinaczkowa, a obok apartamentowe osiedle wśród ogrodów i sadów. Portugalska firma Gerium, właściciel terenów na Zakrzówku w Krakowie, przedstawiła swoje plany inwestycyjne.

Inwestycja na Zakrzówku
Materiały inwestora

 

O zagospodarowaniu malowniczego zalewu na Zakrzówku w Krakowie mówiło się od lat. Idea ta ma wreszcie szansę na realizację.

 

 

GazetaDom.pl - powiedz nam, co o nas myślisz

 

 

Planowana przez firmę Gerium Polska Development inwestycja parkowo-mieszkaniowa obejmie około 100 hektarów. Do końca 2009 roku ma być zagospodarowany teren wokół zalewu. Powstanie tu ogólnodostępny park z polem biwakowym, amfiteatrem, ściankami wspinaczkowymi i pływającymi basenami. Wśród urwistych skał planowane jest też zamontowanie platformy widokowej. Strome zbocza, a także samą taflę wody, podkreślałaby podczas specjalnych okazji iluminacja. Park będzie okrążać trzykilometrowa ścieżka spacerowa (czyli o długości takiej samej jak krakowskie Planty).

 

Letni amfiteatr byłby okresowo zadaszany

Letni amfiteatr byłby okresowo zadaszany

 

- Tę inwestycję dzielą od Wawelu tylko trzy kilometry. Możemy więc mówić o zagospodarowaniu strefy śródmiejskiej - zaznaczał Stanisław Deńko, jeden z projektantów inwestycji o nazwie "Kraków City Park".

 

Obok parku, pomiędzy ulicami św. Jacka i Wyłom, stanie osiedle mieszkaniowe o "charakterze ogrodowym". Maksymalnie osiągnie wysokość czterech kondygnacji - wyżej się nie da, bo to teren pod opieką jurajskiego parku krajobrazowego. Autorami koncepcji architektonicznej Kraków City Park są Deńko i Piotr Nawara, którzy współpracowali z prof. Aleksandrem Böhmem.

 

Osiedle mieszkaniowe

Osiedle mieszkaniowe

 

Deńko zapewnia, że zatopiony w zieleni zespół apartamentów w niczym nie będzie przypominał blokowiska. Zabudowa ma nawiązywać do tradycyjnej, z detalami architektonicznymi oraz kamieniem i drewnem jako materiałem wykończeniowym. - Przewidzieliśmy płaskie, zielone tarasy na dachach - informuje Deńko. Dodaje, że patrząc na osiedle z góry, np. z platformy widokowej, zobaczy się zieloną kompozycję tarasów zamiast lasu dachówek.

 

- Przedpola budynków zajmą prywatne ogrody mieszkańców, ale oprócz nich zaplanowaliśmy też publiczne sady. Każdy inny: wiśniowy, jabłkowy czy gruszowy, tak by poszczególne przestrzenie można było identyfikować - opowiadał Deńko.

 

Zakrzówek

 

Kiedy inwestycja będzie gotowa? - Czekamy na uchwalenie planu przestrzennego zagospodarowania terenu - odpowiadała Barbara Zbyszewska, dyrektorka ds. rozwoju i inwestycji Gerium, która zapewniała, że najpierw powstanie ogólnodostępny park, potem osiedle apartamentowców. W całe przedsięwzięcie Gerium zainwestuje 350 mln euro.

 

Zarys zagospodarowania terenu

 

Inwestycja możliwa jest dzięki porozumieniu z gminą Kraków, z którą Gerium zamieni się działkami. Portugalczycy dysponują bowiem kupionymi od rodziny Batków 30 hektarami, na których nie można nic budować. Miasto jest natomiast właścicielem kilku hektarów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Po wymianie na dzisiejszej działce gminnej Gerium zbuduje osiedle willowe, a na 80 hektarach (swoich i gminnych) na własny koszt urządzi ogólnodostępny park dla mieszkańców.

 

Magdalena Kursa

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 

Jednak nie wszyscy zgadzają się z wizją inwestora. Zastrzeżenia mieszkańców miasta budzi wysokość jak i przesadna gęstość upakowania projektowanych zabudowań. Nie mówiąc już o ingerencji inwestycji w naturalne otoczenie. Kontrowersje wokół projektu naświetlone zostały w tekstach zaprezentowanych poniżej:

 

Nie oddamy dzikiego Zakrzówka

 

Inwestor: Nie zrobimy rewolucji na Zakrzówku

 

Gorąca debata o planie dla Zakrzówka

 

 

Teraz zobacz wnętrza

Skomentuj:

Kraków - Zakrzówek: baseny, amfiteatr i wiśniowe sady