Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy projekt Dworca Centralnego w Warszawie

ucho

Właściciel dworca doszedł po porozumienia z prywatnym inwestorem, który wzniesie w miejscu starego dworca zupełnie nowy budynek. Jego projektantem jest światowej sławy architekt - Frank Gehry .

Nowy Dworzec Centralny w Warszawie
Materiały inwestora

 

Wiadomość o planach dotyczących nowego Dworca Centralnego obijała się echem po korytarzach decydentów już od jakiegoś czasu. Dotychczas jednak informacje te były uważane jedynie za mało prawdopodobne plotki. Zbliżające się piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 doprowadziły jednak do przyspieszenia decyzji. Miliony turystów odwiedzające stolicę naszego kraju nie mogą rozpoczynać wizyty w Warszawie od traumatycznego spotkania z zaniedbanym dworcem.

 

Nowy Dworzec Centralny w Warszawie

Materiały inwestora

 

Rozważano dwie możliwości - remont oraz wyburzenie istniejącego obiektu. Okazało się jednak, że planowane dookoła inwestycje, jak wieżowiec zaprojektowany obok hotelu Mariott przez Zahę Hadid, postawiły bardzo wysoko poprzeczkę przyszłego architektonicznego poziomu okolicy. Informacja o atrakcyjnej działce w centrum miasta szybko rozniosła się wśród największych inwestorów w świecie. Okazało się, że prawdziwym powodem wizyty prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz na targach nieruchomości w Cannes było właśnie przekonanie ewentualnego inwestora do tej kluczowej dla miasta i państwa Polskiego inwestycji.

 

Nowy Dworzec Centralny w Warszawie

Materiały inwestora

 

Na konkurs ogłoszony przez PKP zgłosiła się czołówka światowych inwestorów na rynkach nieruchomości z projektami największych architektów w kieszeni. W sobotę 29 marca odbyło się w Juracie spotkanie jury, na którym obok paru mniej ważnych ustaleń, dokonano wyboru propozycji zgłoszonej przez konsorcjum firm ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zawiązanego specjalnie na tą okazję. Do bliskowschodniej propozycji koncernu El-Alla-Pekape szczególnie zachęcał zachwycony propozycją gospodarz spotkania główny architekt kraju Lech Kaczyński. Namówił on szybko nieco nieprzekonanego do projektu Donalda Tuska, który na początku uważał, że widziałby w tym miejscu coś bardziej cudownego., na przykład lewitujący w powietrzu negatyw Pałacu Kultury.

 

Spotkanie jury w Juracie

Historyczne spotkanie jury w Juracie, 29 marca 2008 zakończone wyborem projektu z Emiratów

 

Zwycięski projekt jest dziełem światowej sławy architektaFranka Gehry'ego, jednego z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu w nowoczesnej architekturze. Jego propozycją jest forma składająca się z wielu prostopadłościennych brył ułożonych w wydawało by się przypadkową układankę. Nie ma tutaj jednak przypadku. Każda z betonowych brył jest metaforą kolejnych powstań narodu Polskiego przeplatanych z alegoriami dotyczącymi królów i książąt od czasu Mieszka do czasu Lecha i Donalda.

Swoją agresywną formą budynek kontrastować ma z obłymi i delikatnymi kształtami pobliskich Złotych Tarasów oraz planowanego po drugiej stronie ulicy wieżowca Zahy Hadid.

 

Nowy Dworzec Centralny w Warszawie

Materiały inwestora

 

W budynku zastosowana zostanie niespotykana dotychczas w Polsce iluminacja, sprawiająca, że w czasie najważniejszych wydarzeń w kraju światło będzie układało się w rozmaite wzory. Dla przykładu, podczas wizyty Georga W. Busha budynek Dworca będzie przypominał coś na kształt ogromnego hamburgera, a kiedy nasz kraj odwiedzi papież budynek zamieni się w dwa Szwarzwaldzkie gołębie.

 

 

W budynku oprócz dworca wraz z zintegrowaną stacją metra mieścić będzie się również wielke centrum handlowe, apartamenty oraz specjalny prezent dla naszego narodu z Dubaju, czyli kryte pastwisko dla wielbłądów z oryginalnym piaskiem starannie wyselekcjonowanym ze ściółki, po której chadzał emir Dubaju - Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Rozbiórka starego dworca ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, natomiast budowa ruszyć ma z początkiem stycznia roku 2009.Ko

sztować ma nie mniej niż 796 tys baryłek ropy, przy założeniu jej ceny z przyszłego roku.

ucho

 

 

Teraz zobacz wnętrza

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasz wczorajszy tekst o planach wyburzenia Dworca Centralnego w Warszawie okazał się na szczęście żartem. Już niebawem ujawnimy wszystkie informacje zakonspirowane między wierszami w powyższym artykule oraz "making of" fałszywego projektu Franka Gehry'ego. Pozdrawiamy...

 

Prima aprillis

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy projekt Dworca Centralnego w Warszawie