Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Szkieletor" jak Empire State Building

ucho

Prezentujemy wizualizacje projektów, które na zlecenie właściciela krakowskiego "szkieletora" spółki TreiMorfa, przygotował sławny niemiecki architekt prof. Hans Kollhoff.

Nawiązania do drapaczy chmur wznoszonych w Stanach Zjednoczonych w latach 20. XX w. widać w projekcie bardzo wyraźnie. Kamienne elewacje, które przykrywają goły szkielet, pną się wysoko po żelbetowej konstrukcji zwieńczonej stalową czapą i zakończonej iglicą.

- Górna część wieży jest najważniejsza. To ona nadaje budynkowi osobowość - przekonuje prof. Hans Kollhoff, jeden z najgłośniejszych niemieckich architektów, któremu spółka TreiMorfa zleciła przygotowanie nowej koncepcji architektonicznej "szkieletora".

- W projektach wysokościowców korzystamy z naszych doświadczeń z Chicago i Nowego Jorku - wyznał prof. Kollhoff podczas piątkowego spotkania w muzeum Manggha. Styl architekta określany jest jako historyzm. I takie właśnie historyczne konotacje budzi nowy projekt "szkieletora".

Jego architektura przypomina budynki DaimlerChrysler czy Empire State Building w Nowym Jorku, wzniesione w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Trudno jednak w tej sytuacji nie oprzeć się wrażeniu, że anachroniczna kopia nie jest w tym wypadku najlepszym możliwym rozwiązaniem. Projekt niemieckiego architekta zdaje się nie wykorzystywać w pełni możliwości ani oczekiwań, jakie daje zarówno prestiż Krakowa i lokalizacja konstrukcji, jak i znaczny rozgłos samego obiektu.

- Kontynuowanie tradycji Krakowa może odbywać się w sposób nowoczesny, co stanowi doskonały kontrargument dla współczesnych głupich ikon, chętnie budowanych dziś na świecie - broni projektu prof. Kollhoff, dodając, że traktuje "szkieletora" jak surowiec z dużym potencjałem. - Nie chcę tworzyć kontrastów, ale wypracować dialog starego z nowym. Projekt musi odzwierciedlać tradycje Krakowa, do których należą wieże - stały element krakowskiego pejzażu. Widnieją one także w herbie miasta.

Szanse na realizację projektu w formie zaproponowanej przez Kollhoffa wygasły z chwilą, gdy wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję zabraniającą podwyższenia budynku nawet o metr. Niewątpliwie jednak mogą stanowić punkt wyjścia do debaty o przyszłości "szkieletora", do której zapraszamy.

Dawid Hajok

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Skomentuj:

"Szkieletor" jak Empire State Building