Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kamień węgielny pod Sky Tower wmurowany

ucho

W piątek w samo południe Leszek Czarnecki wraz z rodziną oraz przedstawicielami władz miasta wmurowali kamień węgielny w fundamenty Sky Tower - najwyższego budowanego obiektu w Polsce.

Sky Tower Wrocław
Fot. Łukasz Giza/AG

 

Leszek Czarnecki, najbogatszy Polak, główny udziałowiec inwestora LC Corp: - Sky Tower stanie się jednym z symboli naszych czasów. Mam nadzieję, że nie będzie on tylko symbolem Wrocławia, ale także wizytówką kraju. Wierzę też, że wszystkim wrocławianom będzie się podobał i będą z niego dumni. Tak jak ja.Prezydent Rafał Dutkiewicz żartował, że marzenia wrocławian sięgają nieba i nawet nazwy ulic otaczających Sky Tower ilustrują aspiracje inwestorów: - Sky Tower będą przecinać ulice Gwiaździsta, Szczęśliwa i Wielka. Nieopodal znajduje się też Trwała. To miejsce skazane jest na sukces.

 

Sky Tower Wrocław
LC Corp

 

Sky Tower będzie najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z wyższych wieżowców Europy. Wieża będzie miała 258 metrów wysokości.

Kamień węgielny poświęcił kardynał Henryk Gulbinowicz. - Jest mi niezmiernie miło, że mogę brać udział w tej uroczystości, święcąc tę wieżę do nieba - mówił kardynał i pomodlił się po łacinie.Po tym jak prezes LC Corp Konrad Dubelski złożył ostatni podpis pod aktem erekcyjnym, dokument został włożony do szczelnej metalowej tuby i zanurzony w betonie. Wraz z dokumentem w tubie znalazły się także dwa wrocławskie dzienniki z wkładkami specjalnie wydanymi na tę okazję: nasza "Gazeta Wyborcza" i "Polska The Times Gazeta Wrocławska".

 

Sky Tower Wrocław
LC Corp

 

- Według ostrożnych szacunków ta tuba może tam poleżeć nawet 500 lat - zapewniał Łukasz Magdziarz, jeden z projektantów Sky Tower. - A przy odpowiedniej konserwacji budynku znacznie dłużej.Sky Tower będzie obiektem wielofunkcyjnym. Na około 300 tys. m kw. powierzchni powstaną biura, apartamenty, galerie handlowe wraz z galerią sztuki, czteropoziomowy parking, a także kort tenisowy, baseny, centrum medyczne, prywatne przedszkole i boisko do minigolfa. Na samym szczycie mieszkańcy będą mogli podziwiać panoramę starówki z okien Sky Clubu, luksusowego baru dostępnego tylko dla nich i ich gości

 

Sky Tower Wrocław
LC CorpKoszt całego obiektu to 400 mln dolarów. Na pewno się jednak zwróci, bo ceny samych 844 apartamentów powalają. Najtańszy ma kosztować 700 tys. zł. Najdroższy, liczący 700 m kw. luksusowy penthouse na samym szczycie wieży z przeszklonym dachem i prywatnym basenem, około 28 mln zł. Wszystkie apartamenty mają być wykonane z najlepszych materiałów i urządzone pod klucz. Tarasy niektórych z nich mają nawet po 300 m kw. Ceny mieszkań wahają się od 14,5 do 40 tys. złotych za 1 m kw.

Kompleks, przed którym stanie kupiona przez Czarneckiego rzeźba "Profile of Time" Salvadora Dalego, ma być gotowy w pierwszej połowie 2011 roku. Część apartamentów ma już nabywców.

 

Salvador Dali Profile of Time

 Salvador Dali - Profile of Time

 

 

Patryk W. Młynek

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Kamień węgielny pod Sky Tower wmurowany