Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

O przyszłości Wisły - dziś debata na Powiślu

ucho

Hotele na statkach czy sztuczne wyspy na rzece? W środę w Czułym Barbarzyńcy debata publiczna "Gazety" o pomysłach na zagospodarowanie lewego brzegu Wisły w centrum miasta.

Na razie mało kto chodzi nad rzekę, bo nie ma co nad nią robić. Główne atrakcje - oprócz świeżego powietrza i widoków - to ścieżka rowerowa i schody z betonu. Do 2012 r. nabrzeże Wisły ma stać się głównym deptakiem w mieście, obleganym przez warszawiaków i turystów. - I nie potrzeba na to wielkich pieniędzy. Jeśli w cztery lata udało się przekształcić Krakowskie Przedmieście, to równie dużo można zrobić nad rzeką - uważa dr Krzysztof Domaradzki, urbanista.

 

Zapowiada place, amfiteatralne zejścia nad wodę, sportowe i kulturalne atrakcje, pływające pomosty i sceny, hotele i knajpy na statkach, ale także dalsze chowanie Wisłostrady w tunel (na podzamczu). Marek Piwowarski, pełnomocnik ratusza ds. Wisły, sprecyzuje, co z tego jest realne i co miasto zdąży zrobić do Euro 2012. Architekt Andrzej Kiciński popuści wodze fantazji i przypomni swoją ideę sztucznych wysp i mostów dla pieszych. Dzięki nim Warszawa mogłaby odrobinę przypominać Paryż (Północy albo Wschodu).

 

Na naszej debacie nie zabraknie Bogny Świątkowskiej , której fundacja Bęc Zmiana zasłynęła organizowaniem ?partyzanckich akcji artystycznych". Dzięki nim warszawiacy podeszli bliżej rzeki, by uwiecznić się na tle różowych jelonków albo poopalać na leżakach przy Bibliotece Uniwersyteckiej. Wtedy wielu z nas odkryło, że Wisła wcale nie śmierdzi. Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła spojrzy na to wszystko krytycznym okiem, bo rzekę zna jak mało kto.

 

Centrum nauki Kopenik

Widok Centrum Nauki "Kopernik" od strony mostu Świętokrzyskiego. Ponad bardzo długą ścianą Galerii Plenerowej widać dwa przeszklone wyjścia z tunelu Wisłostrady. W bryle o rdzawym kolorze skrywa się planetarium

 

Największe inwestycje zaczną się nad tunelem Wisłostrady . W kwietniu w przetargu zostanie wyłoniona firma, która zbuduje interaktywne Centrum Nauki Kopernik i Park Odkrywców. O tym projekcie opowie dyrektor centrum Robert Firmhofer. Tuż obok, na terenie dawnej elektrowni Powiśle, powstanie kompleks apartamentowców (nie będą ogrodzone!). Pofabryczne budowle zostaną przekształcone w hotel z centrum konferencyjnym i spa, sklepami i biurami.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Czułego Barbarzyńcy przy ul. Dobrej 31. Początek debaty "Wracamy nad Wisłę" o godz. 19. Wstęp wolny.

 

Nowa akcja 'Gazety Stołecznej': 

 

Dariusz Bartoszewicz

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

 

Skomentuj:

O przyszłości Wisły - dziś debata na Powiślu